Euro NCAP: Volvo XC90 i Audi Q7 mají pět hvězd

0

Včera dorazily výsledky další série nárazových testů Euro NCAP, ve které se představilo hned několik zajímavých automobilů. Proti různým překážkám bylo vysláno nové Volvo XC90, nové Audi Q7, Mazda CX-3, nebo také Renault Kadjar a další. Překvapení nečekejte, protože většina z testovaných vozů odešla s pětihvězdičkovým ohodnocením.

Velmi dobře si samozřejmě podle očekávání vedla nová XC90, která získala 97 % za ochranu dospělých, 87 % u ochrany dětí, 72 % to je u chodců a maximálních 100 % při hodnocení bezpečnostních asistentů. To Q7 takto úspěšná nebyla, ale pořád si nevedla vůbec špatně. Nicméně trochu ztratila u ochrany chodců (70 %) a v nabídce asistentů, kde získala pouze 76 %. V podstatě velmi podobné hodnocení pak obdržel také Kadjar. Každopádně také tato auta dostala celkově pět hvězd.

Na plné hodnocení ale nedosáhla Mazda CX-3. Ta poztrácela body hlavně při hodnocení asistentů, za které dostala pouze 64 %. Úplně bez problémů ale nebyl ani náraz s malým přesazením, kde je hodnocena ochrana trupu a pravé nohy řidiče jako přiměřená (druhé nejlepší hodnocení) a hlavně čelní náraz do pevné překážky, kdy je hodnocena ochrana trupu spolujezdce jako slabá. Další body pak utekly Mazdě při hodnocení možnosti zranění krku, což přeloženo znamená hodnocení funkce hlavových opěrek. Zatímco vpředu je vše v pořádku, zadní opěrky při testu selhaly a tak je jejich hodnocení nejhorší možné (špatný).

V testech se představilo také nové Mitsubishi L200, které taktéž dostalo čtyři hvězdy. Ford Galaxy/S-Max, Toyota Vanesis i VW Touran mají pětihvězdičkové hodnocení.