Nezaplacené povinné ručení? Nejlepší cesta, jak skončit na dlažbě

0

Patříte mezi řidiče, kteří mávnou rukou nad dopisem z pojišťovny a řeknou si, že to povinné snad chvilku počká? Nepočká. Hlídejte si, kdy vám končí zelená karta, nebo přijdete o slušnou sumu peněz. O kolik přesně? Čtěte dál.

 Co možná o povinném ručení nevíte
Domníváte se, že když se svým autem nejezdíte, nepotřebuje povinné ručení? Omyl. Zákon č. 168/1999 Sb., o pojištění odpovědnosti z provozu vozidla říká, že pojistit musíte každé motorové vozidlo a to bez ohledu na to, zda s ním brázdíte silnice nebo ne. V případě, že se policie nebo Česká kancelář pojistitelů dozví, že vaši garáž obývá nepojištěný nájemník, hrozí vám pokuta až 20 000 Kč.

 Asi jsem zapomněl zelenou kartu…
„Pro dnešek to máme za 1 500 Kč, pane řidiči,” řekne vám přísný policista, když mu nepředložíte platnou zelenou kartu. Tím to bohužel nekončí. Policie si vás řádně proklepne, pátrá po tom, zda jste zelenou kartu někde zapomněli, nebo jste zapomněli zaplatit povinné ručení. V případě, že se dopátrají druhého případu, připravte se na větší finanční újmu. Sankce se pohybují v rozmezí od 5 000 Kč do 40 000 Kč.

a model car in a mousetrap, symbolic photo for car expenses and debts
a model car in a mousetrap, symbolic photo for car expenses and debts

Nejhorší varianta
Naprostá katastrofa nastává tehdy, když nemáte sjednané povinné pojištění a způsobíte dopravní nehodu. A nejlépe nabouráte hodně drahé auto. V takové situaci vás příliš pěkné vyhlídky nečekají. V první řadě zaplatíte pokutu za to, že nemáte vozidlo pojištěné. V mnoha případech se bohužel jedná o úsměvnou částku ve srovnání s tím, co zaplatíte majiteli auta, které jste nabourali. Že na to teď prostě nemáte? S tím se počítá. Škodu za vás uhradí Česká kancelář pojistitelů, která pro tyto účely zřídila speciální fond. Samozřejmě se nejedná o žádný dárek pro vaši osobu. Celou částku budete muset uhradit, jen na to získáte více času.

 Jak se vyhnout zbytečným problémům?
Jediná cesta, jak předejít komplikacím, je samozřejmě pečlivost a vždy aktivní povinné ručení. Utrácejte peníze za zážitky, za krásné věci a ne za pokuty. To je přece škoda. Srovnejte si povinné ručení a vyberte to, ze kterého budete mít takovou radost, že ho nikdy nezapomenete zaplatit včas. Pomůže vám ho najít iPojištění.