Nový Ford Focus RS z Vás udělá Kena Blocka

0

Na necelý milion korun přijde nový Ford Focus RS s pohonem všech kol a výkonem 350 koní. Novinka z Vás udělá krále jízdy bokem. Přepínatelné jízdní režimy Drive Mode umožňují přizpůsobit vlastnosti Focusu RS záměrům řidiče. Vedle režimů Normal, Sport a Track je k dispozici také speciální režim Drift Mode.

Jednotlivé režimy se volí přepínačem umístěným u řadicí páky a ovlivňují fungování pohonu všech kol, tlumičů pérování, elektronického stabilizačního systému i řízení, stejně jako odezvu a zvuk motoru. Režim Drift Mode modifikuje rozdělování točivého momentu mezi jednotlivá kola tak, aby řidiči na uzavřené dráze umožnil vyvolat a ovládat kontrolovaný přetáčivý smyk. Tlumiče pérování i řízení zůstávají v tomto módu v normálním nastavení, což přispívá k čitelnějším přesunům těžiště a plynulejšímu ovládání vozu ve smyku. Focus RS je prvním automobilem na trhu, který Drift Mode nabízí.

K co nejrychlejšímu a nejefektivnějšímu rozjezdu z místa pomůže funkce Launch Control. Po její aktivaci se systémy vozu nastaví tak, aby umožnily maximální akceleraci na daném povrchu vozovky. Řidič zvolí funkci Launch Control v menu na přístrojovém štítu, zařadí první rychlostní stupeň, sešlápne plynový pedál a uvolní spojku. Vůz následně automaticky reguluje točivý moment motoru, rozdělení hnací síly mezi jednotlivá kola i nastavení protiprokluzového systému a tlumičů pérování tak, aby dosáhl nejlepší akcelerace, jaká je na aktuálním povrchu možná.

O pohon se stará přeplňovaný motor 2.3 EcoBoost o výkonu 257kW (350 koní), který vůz vystřelí z 0 na 100 km/h za 4,7 s a vyvine nejvyšší rychlost až 266 km/h.