Volvo zaparkuje bez řidiče: Jako první to zvládne nové XC90

0

[av_gallery ids=’17098,17099,17100,17101,17102,17103′ style=’thumbnails‘ preview_size=’portfolio‘ crop_big_preview_thumbnail=’avia-gallery-big-crop-thumb‘ thumb_size=’square‘ columns=’5′ imagelink=’lightbox‘ lazyload=’deactivate_avia_lazyload‘]

Nebaví vás zdlouhavě hledat místo na parkovišti? Pak bude nové Volvo XC90 autem přesně pro vás. Tedy až se technologie autonomního parkování pořádně rozšíří i v Česku. Na konci roku 2014 se totiž na palubě tohoto rodinami oblíbeného SUV objeví možnost nechat auto samo zaparkovat bez řidiče a pak ho i přivolat. Automobilka předvedla funkční systém na menších modelech.

Jak to funguje? Řidič přijede k parkovišti a vystoupí z vozu. Pak stiskne tlačítko na svém smartphonu a auto se samo rozjede do parkoviště a začne hledat volné místo. Přitom si ještě dokáže dávat pozor na ostatní vozy nebo chodce. Jakmile úspěšně zaparkuje, vypne motor, uzamkne se a pošle řidiči zprávu, že je na místě. Pokud ho majitel zase potřebuje, opět přes chytrý telefon pošle vozu příkaz a ten přijede na předem určené místo.

Takto pohodlný způsob parkování ale nejde provádět na jakémkoliv parkovišti. Místo totiž musí být  vybaveno sadou vysílačů. Podle Volva ale nepůjde o drahou instalaci, takže by se počet takových parkovišť mohl rychle rozrůstat. Volvo přitom není v autonomním řízením žádným nováčkem. Už delší dobu chytá projekt dálničního vlaku SARTRE, který umožní řidičům jezdit v řízených kolonách a věnovat se tak během cesty jiným činnostem.