Audi A5 Sportback 3.0 TDI: těžká zábava

0

[av_gallery ids=’4825,4826,4827,4828,4829,4830,4831,4832,4833,4834,4835,4836,4837,4838,4839,4840,4841,4842,4843,4844′ style=’thumbnails‘ preview_size=’portfolio‘ crop_big_preview_thumbnail=’avia-gallery-big-crop-thumb‘ thumb_size=’square‘ columns=’5′ imagelink=’lightbox‘ lazyload=’deactivate_avia_lazyload‘]

Pomineme-li okrajové modely jako je R8 nebo například dvanáctiválcová Q7, jsou si z určitého úhlu pohledu vozy této značky dosti podobné. Auta to jsou totiž výborná, mají mnohdy stejné (skvělé) motory, stejné převodovky, stejné platformy, stejné tvary v interiéru, jsou pořád stejně dokonalá až nudná. Jenže týden za volantem Audi A5 Sportback ukázal, že tento vůz není tak úplně stejný jako ty ostatní. Byli jsme překvapeni.

Klasický design

To se ovšem nebavíme ani o vzhledu, ani o interiéru. Tyto dvě věci se nesou přesně v duchu značky. Už snad ani není nutné rozepisovat se o tom, kterak má dnes testovaný model rozměrnou masku, elegantní design a čisté tvary. To samé můžeme říci také o interiéru. Je kvalitní, precizně zpracovaný a ergonomicky bezchybný, ale navlas stejný jako například u A4 Allroad. Kdepak, tímto si nás Sportback nezískal, toto už jsme viděli, přesně tohle jsme čekali.

 

Přesto se ještě musíme pozastavit u několika detailů. Velkou pochvalu si zaslouží poloha za volantem. Sedadlo řidiče lze seřizovat snad v úplně všech směrech. Potěšil nás nízký posaz za do ruky výborně padnoucím volantem, přehledné přístroje a multimediální systém MMI. Ale pojďme k praktičtějším stránkám věci.

Praktické kupé

Cestující vzadu se musí připravit na omezení v oblasti hlavy, což se dá očekávat už na první pohled. Ale co, jedná se přeci o jakési kupé, takže mohou být rádi, že mají alespoň svůj pár bezrámových dveří. No a konečně zavazadelník. Ten není nějak přehnaně obrovský, navíc je úzký a mělký (svou daň si zde vybral pohon všech kol, ale nezoufejte, on se vám ještě odvděčí), je ovšem výborně přístupný.

A to především díky výklopné stěně, která dělá z tohoto automobilu nejen sportovní liftback, ale také relativně praktický vůz. Na lyže vám postačí pouze klasický otvor, na vše ostatní ložná plocha, kterou získáte po sklopení zadních opěradel, a která není vůbec k zahození.

Ten nejsilnější

Výrobce připravil pro tento vůz širokou paletu motorizací, která se celkem logicky skládá ze známých jednotek. Kdo chce šetřit, ten šáhne po dvoulitrovém dieselu, pod kapotou testovaného Sportbacku byl agregát z opačného konce nabídky. Šestiválec 3.0 TDI patří mezi jeden z nejpovedenějších a v prakticky střiženém kupé plní funkci toho vůbec nejsilnějšího.

Znalí čtenáři už vědí, o čem bude řeč. Jen pro připomenutí zopakujeme základní údaje. Maximální výkon má tato jednotka na úrovni 240 koní, co ovšem pocítíte daleko více je vrchol točivého momentu. Ten má hodotu 500 Nm, k dispozici je už od 1500 ot./min a v nezměněné velikosti proudí na všechna kola ještě v průběhu dalších 1500 ot./min. Jistě nemusíme zdůrazňovat, že zátah to je velmi solidní.

Také díky pohonu všech kol je schopen model A5 Sportback vyrazit z klidu takovým způsobem, že vaše drahá polovička začne protestovat. Není divu. Přestože se motor musí postarat o ztráty v automatické převodovce, pohonu všech kol a na starost má hmotnost pohybující se kolem 1,8 t, dokáže vás rozpohybovat na stovku za 6,1 s. Tu největší parádu pak udělá během pružného zrychlení.

To vše se dá zvládnout s velmi zajímavou spotřebou. Výrobce slibuje hodnoty až přehnaně nízké, náš test ovšem ukazoval na čísla pohybující se kolem desítky, ale ani to nemůžeme považovat za špatné. Zkrátka třílitrové TDI se povedlo po všech stránkách.

1,8 tuny a zábava?

Jestli se pořád ptáte, kdy už začneme psát ta překvapující fakta, o kterých byla řeč v úvodu, tak je to právě teď. Čekali jsme nudný automobil, v podélném směru hodně svižný, ale poněkud nezábavný a řekněme sterilní, jenže ona to je pravda jen z části. Pohon Quattro, samosvorný diferenciál, systém Audi Drive Select a aktivní podvozek propůjčují Sportbacku zajímavé jízdní vlastnosti.

Co jsme rozhodně nečekali, byl fakt, že bude mít testovaný vůz přísně neutrální vlastnosti a poněkud hravou záď. Ano, je tomu přesně tak. Přestože se jedná o automobil velký a těžký, s vypnutou stabilizací se s ním dá užít hodně zábavy. Sice si nejsme tak úplně jistí tím, že právě tuto vlastnost budoucí majitelé využijí, ale je to zkrátka tak a hotovo. Pokud tedy na vás přijdou touhy po sportovním svezení, pak vězte, že se toto velké pětidveřové kupé vrhá do zatáček ochotněji, než byste čekali. Inu to slovíčko SPORT v názvu modelu není tak úplně scestné.

 

Elektronika vládne

Ale to je pouze jedna strana mince. Pokud budete chtít jezdit normálně, můžete si k tomu díky zástupu elektronických prvků chování Sportbacku přizpůsobit. Hlavně při jízdě po městě využijete režim Comfort. Elektronicky řízené tlumiče CDS se začnou chovat komfortně, převodovka bude řadit brzy, motor bude neslyšný a odezva na plyn laxní. K dispozici je ještě neutrální režim a režim, který si nakombinuje sám řidič, my jsme ovšem využívali nejvíce pohodlný Comfort a nebo ostrý Dynamic.

S třílitrovým šestiválcem spolupracovala dvouspojková automatická převodovka S-Tronic. Ani ta nebyla žádnou novinkou, také s ní už jsme se setkali a moc dobře o jejich nesporných kvalitách víme. Totiž během klidné jízdy řadí bezchybně, jenže my jsme byli v důsledku objevených nových jízdních vlastností naladěni jednoznačně sportovně. Zde si dovolíme upozornit na to, že automat najednou ztrácí rozum a především s přeřazováním na nižší rychlostní stupně si neví rady. Pádla pod volantem tuto nevýhodu z části eliminují, musíte se pouze připravit na menší prodlevu mezi vaším pokynem a reakcí stroje.

Kvalita za hodně

Celkově ovšem můžeme s klidným svědomím říci, že se jedná pouze o detail, který na celkovém hodnocení nic podstatného nezmění. Audi A5 Sportback má totiž pouze jednu jedinou podstatnou nevýhodu. Není pro každého, zkrátka je dost drahé. Kdo si bude chtít užívat stejně obrovský seznam příplatkové výbavy jako my, ten bude muset vytasit ze svého účtu bezmála dva miliony korun.

Audi A5 Sportback je ze svých blízkých příbuzných nejzajímavějším automobilem. Vypadá reprezentativně a dynamicky, při tom je ale relativně prostorné, páté dveře přidají na praktické stránce, s naftovým šestiválcem je zatraceně rychlé no a konečně umí být (když na to přijde) až nečekaně zábavné.

Základní cena v provedení 3.0 TDI S-Tronic: 1 270 000 Kč
Cena doplňkové výbavy:  573 289 Kč
Celková cena: 1 843 289 Kč

Audi A5 Sportback 3.0 TDI 

Motor vznětový šestiválec
Objem  2967 ccm
Výkon 176 kW (240 k) / 4000 ot./min
Točivý moment 500 Nm / 1500 – 3000 ot./min
Maximální rychlost 250 km/h
Zrychlení 6,1 s
Převodovka 7stupňová automatická
Spotřeba město/mimo/komb 8,3 / 5,7 / 6,6 l/100 km
Spotřeba během testu 10,5 l / 100 km
Palivová nádrž
Délka x šířka x výška  4711 mm / 1391 mm / 1854 mm
Rozvor 2810 mm
Hmotnost 1720 kg
Zav. prostor  480 l / 980 l