Jak už samotný název napovídá, jedná se o spojení navigace Garmin a telefonu. Samozřejmě, nejen tyto funkce Nüvifone nabízí. Po prezentaci, která se odehrála koncem minulého roku, se zdálo, že Nüvifone nabízí vlastně úplně všechno. Chtělo by se dodat, že to by skoro měl, protože pořizovací cena není zrovna malá. Podívejme se tedy z blízka na levnější, větší a v porovnání se svým sourozencem hůře vybavený model G60.

Na úvod trocha teorie. Nüvifone G60 má rozměry 112 mm x 58,1 mm x 14,6 mm. Doba hovoru má být dle výrobce až 4 hodiny a v pohotovostním režimu vydrží přístroj na jedno nabití maximálně 250 hodin. Základem je rozměrný displej o velikosti 3,55“ nabízející 65 tisíc barev. Obrazovka je samozřejmě dotyková, má být odolná a je upravená proti oslnění. Celá věc běží na operačním systému Linux. Tolik k úvodu.

Když jsme si vzali poprvé přístroj do ruky, vyvstala otázka, která nás vlastně provázela po celou dobu testování. Je to telefon s navigací nebo navigace s telefonem. Velikostí bychom ho zařadili někam mezi. Na telefon je docela velký, na navigační přístroj relativně malý, i když vám už teď můžeme říci, že M20 je ještě menší a tedy z pohledu navigování je G60 určitě lepší.

Tělo přístroje je opatřeno jakousi gumovou úpravou, která se tváří docela odolně. Kromě dotykového displeje opatřil výrobce “gé-šedesátku“ pár tlačítky (hlasitost, zamykání přístroje, fotografování), slotem pro paměťovou kartu Micro SD, konektorem pro sluchátka (2,5 mm) no a samozřejmě zmenšeninou USB. Nic víc nepotřebujete, i když…. Ale k tomu se dostaneme později.

3+ostatní

Hlavní obrazovka obsahuje tři pevné ikony a lištu s těmi ostatními, kterou lze posouvat nahoru a dolu podle toho, co zrovna potřebujete. Pořadí jednotlivých funkcí je otázka nastavení. Podle toho, jak vám se zrovna zlíbí lze také přístrojem otáčet a uzpůsobovat orientaci obrazovky jak na výšku, tak na šířku, což je velice praktické. Ale protože nám jde především o navigační schopnosti, přeskočíme tisíce jiných funkcí a přejdeme rovnou k navádění, které obstaral Garmin.

Pro navigaci jsou určeny dvě hlavní pevné ikony, tedy Vyhledat a Zobrazit mapu. Proces zadávání adresy je velmi prostý. Přes menu Vyhledat vyberete, kam zrovna chcete jet a můžete vyrazit. Díky spojení více funkcí dohromady lze v určitých případech tento proces absolvovat doslova za pár kliknutí (Panoramio, adresy z telefonního seznamu, nejbližší body zájmu aj.). Jestliže ovšem zadáváte adresu ručně, pak možná narazíte na problém drobných tlačítek. Ano, to, co bychom uvítali na těle přístroje je schované dotykové pero tak, jak to má například Dynavix (i když tam je schováno ve stojanu) nebo sourozenec Nüvifone M20.

Kvalitní, ale…

Samotné směrování k cíly není vůbec špatné, ostatně jako u každého jiného přístroje Nüvi. I přesto jsme během testu narazili na pár vlastností, které bychom si dovolili této novince vytknout. Řeč je především o poněkud nepřesném určování polohy, kdy se poměrně často stávalo, že byla naše pozice určena o ulici vedle, než jsme se skutečně nacházeli. Ocenili bychom také systém navádění do jízdních pruhů a lepší srozumitelnost pokynů. V tomto ohledu nám je stále nejsympatičtější TomTom, ale ten neumí telefonovat (i když jak se to vezme).

Nejvíce nás překvapila hláška při sjíždění z pražské magistrály, kdy nám bylo oznámeno “najeďte na nájezd“. Pro úplnost ještě dodejme, že během navádění dojde kapacita baterie poměrně rychle, a to i přes to, že pokud se zrovna nic neděje (Pavel Liška od Dynavixu v tomto případě hlásí, že si dává pauzu), přístroj displej vypne.

Mimo silnici?

Ale protože se jedná o mobilní telefon, lze předpokládat, že ho budou zákazníci občas chtít využít také pro navigování mimo automobil. Pro tuto situaci sice je přítomen režim chůze, ale mapy už tomu tak úplně uzpůsobeny nejsou. V praxi ho s úspěchem využijete ve městě, mimo město, pokud nebudete chtít chodit po silnici, na vás čeká funkce “mimo silnice“. Je to jakási náhražka, ale k cíli vás dovede. Přístroj pouze určí polohu cíle a od počátečního místa vypočítá vzdálenost vzdušnou čarou. Následně vám ukazuje směr, kterým leží váš cíl a vzdálenost opět vzdušnou čarou.

Abychom to shrnuli, schopnostmi navigování Nüvifone nijak nevybočuje ze standardu. My bychom ho zařadili mezi lepší průměr. Nejlepší není, což je zcela určitě daň za zástup jiných funkcí, ale své majitele nezklame.

Objevujte nová místa

Na téma GPS ještě musíme zmínit jednu užitečnou funkci, a sice “Kde se nacházím“. Pravda, není to nic neobvyklého a konkurence nabízí v podstatě to samé. Přístroj určí vaše souřadnice, nejbližší policejní stanici, nemocnici, čerpací stanici a podobně, ovšem díky přítomnosti telefonu můžete kamkoli zatelefonovat. Obdobně fungují i méně důležité body zájmu jako je kino, restaurace a tak dále. Jedním kliknutím lze okamžitě rezervovat vstupenky, ale také vyrazit k vybranému místu nebo si ho prostě zobrazit na mapě.

Stejný princip zadávání cíle využijete také v případě fotografií, kdy jsou jednotlivé obrázky označovány zeměpisnými souřadnicemi. Teorie je pak taková, když takovou fotku dostane majitel Nüvifonu, může na dané místo ihned vyrazit (a stejně tak v případě přijetí SMS obsahující pozici). My bychom ale v praxi určitě více využili další možnost práce s fotkami, a sice aplikaci Panoramio. Díky ní lze jednoduše prohlížet fotografie, které předchozí uživatelé pořídili například v nějakém městě a vydat se na ta místa, která vás na fotografiích zaujmou.

Když už jsme u toho focení, pak musíme zmínit, že 3 megapixelový integrovaný fotoaparát sice pořizuje hezké snímky, ale musí na ně být dostatek světla, jinak jsou nepoužitelné. Trochu nepříjemným překvapením je fakt, že zde zcela chybí možnost pořizování videa.

A co ty ostatní?

Jak už bylo řečeno, tím hlavním na tomto přístroji je přítomnost telefonu. Ale nejen to Nüvifone G60 nabízí. Z celé řady funkcí jmenujme například internetový prohlížeč a možnost příjmu WiFi signálu. Na základě informací získaných z internetu lze sledovat předpověď počasí nebo třeba aktuální stav letů. Email je samozřejmostí. Jsme si zcela jisti tím, že jsme ještě spoustu dalších funkcí a schopností nezmínili, ale i přes to je zde nakonec jeden velký problém. Nüvifone je poměrně drahou záležitostí.

Cena se pohybuje okolo 11 000 Kč a to bude pro většinu zájemců nepřekonatelný problém, což ostatně vyplývá také z reakcí lidí, kteří se během našeho testu s přístrojem setkali. Za pár sekund lze totiž najít na internetu nějaké to HTC, které je levnější, schopnější a do kterého si můžete navigační software dodatečně stáhnout, přičemž ve většině případů poslouží stejně jako Nüvifone.

Garmin-Asus Nüvifone je zajímavým spojením dvou přístrojů do jednoho. Pokud k němu budeme přistupovat jako k navigaci, pak se jedná o hodně “našlapaný“ přístroj. Pokud v něm vidíte více mobilní telefon nebo PDA, pak asi neobstojí. Alespoň ne za takovou cenu.

Cena e-shopech: 10 000 – 12 000 Kč

Plusy: Na navigační přístroj nadstandardní výbava, celá řada zajímavých funkcí, přehledná navigace, propojení navádění s ostatními funkcemi.
Mínusy: Cena, občas nesrozumitelné pokyny, drobná „tlačítka“.

Garmin-Asus Nüvifone G60
2G připojení Quad-band GSM / GPRS / Edge 850/900/1800/1900
3G připojení 850/1900/2100 HSDPA 3,6 Mb/s
Ostatní připojení 802.11 b/g WLAN, Bluetooth, HFP, HSP, AVRCP, A2DP mini USB 2.0
OS Linux (uzavřená platforma)
Fotoaparát 3Mpx fotoaparát s automatický ostřením a funkcí geo-tagging
Rozměry 112×58,1×14,6 mm
Displej 3,55″, 65 tisíc barev, dotykový, odporový, s úpravou proti odleskům
E-mail POP3 / IMAP4 / SMTP
Internet HTML prohlížeč založený na platformě Webkit
Zprávy SMS / MMS
Doba hovoru Až 4 hodiny


Obsah balení: 
Zařízení Nüvifone G60, nabíječka 220 V, nabíječka 12 V, držák do auta, stereo headset, baterie, datový kabel USB, CD, QSM.

Foto: Zuzana Procházková, Garmin Asus