Samozřejmě, když už jsme u toho výčtu pozitivních vlastností, pak nesmíme zapomenout na bohatou výbavu a povedený vzhled. Dynavix Delta III je v porovnání s Nanem levnější, je o něco tlustší a není tak elegantní. Jak asi správně tušíte, hodnotit vzhled u navigace sice je jakýmsi zvykem, ale je to opravdu jen nepodstatný detail.
Lepší než Nano? Ano.
Mnohem důležitější je zde 4,3“ displej HighBrihtness, který nabízí rozlišení 480×272 bodů a který je skutečně velmi kvalitní. Výsledkem kombinace těchto vlastností je výborná čitelnost všech dat, které vám Delta III nabízí, od prohlížení obrázků až po samotnou navigaci. Bohužel stačilo pár slunečních dní k tomu, abychom objevili první “vadu na kráse“. Přední strana totiž tvoří s displejem jeden lesklý celek. Vše vypadá efektně, ale v některých situacích tento lesklý celek odráží světlo, což není zrovna ideální.
Jak už bylo řečeno, Delta III je oproti elegantnějšímu Nanu tlustší a také vyšší. Pokud patříte mezi detailisty a potřebujete vše znát přesně, pak má dnes testovaný přístroj na výšku o 2,6 mm více, je o 4,5 mm tlustší a na šířku má o 1 mm méně. Už teď vám můžeme prozradit, že to je z našeho pohledu jediná věc, ve které je Nano lepší, protože funkčními vlastnostmi si jsou oba přístroje velmi podobné, ne-li stejné.
Tělo navigace nabídne klasické prvky, žádné speciality zde nehledejte. Na jedné straně je umístěn slot pro microSD kartu, která má v našem případě kapacitu 2 GB, na straně druhé je zmenšený USB konektor a výstup pro sluchátka (taktéž zmenšený). Celý přístroj před cestou usadíte do držáku, který je proti tomu z Nana méně komplikovaný a navíc nabízí i jednu “vychytávku“. Kromě navigace drží také dotykové pero. Bohužel ho nedrží dostatečně pevně, protože nám během testu ze stojanu kamsi vypadlo a už jsme ho nenašli.
Nový software
Rozebírat všechny funkce, kterými je Delta III vybavena nemá cenu (vše jsme viděli u Nana). Úvodní obrazovka je stejná jako ta u dříve testovaného Nana, vybírat lze mezi multimédii, telefonem, nastavením a navigací. Po bližším prozkoumání jsme ovšem zjistili, že zde je přeci jen něco trochu jiné, lepší. Odpověď na tuto otázku je nasnadě. Od podzimu loňského roku dodává Dynavix do svých navigací nový software označený jako Dynavix 8 ver. 3.3. Základ vychází z předchozí verze, přibylo ovšem několik funkcí. My to vezmeme od těch nejpodstatnějších po ty z hlediska navádění k cíly méně důležité.
Spolu s příchodem vylepšeného softwaru splnil Dynavix slib, který nám dal během testu Nana. Tehdy chyběl nějaký systém, který by pomáhal při řazení do jízdních pruhů na složitých křižovatkách. Delta III takovouto pomůcku má a funguje velmi solidně. Symboly jednotlivých jízdních pruhů se zobrazují na základní obrazovce, což může někomu (například nám) vyhovovat více než přepínání do 3d obrazu. Systém hodnotíme jako jednoduchý a přehledný.
Další novinkou jsou vylepšené hlášky pana Lišky. Přibyly nové poznámky. Docela nás Pavel pobavil tím, že hned po zapnutí navigace začal hlásit: “Já jsem se na tebe taaaak těšil…“. Když ho neposlechnete, tak začne vyhrožovat, že s vámi nepromluví, nebo vám poroučí, abyste mu řekli, co se mezi vámi stalo a proč mu nevěříte. Pro toho, kdo touží po nekonvenční formě navigačních příkazů je Dynavix tím pravím. Samozřejmě i v případě Delty III platí, pokud na vás Pavel bude moc drzí, že ho můžete zaměnit za herečku Ilonu Svobodovou. Přibyl také asistent rychlosti, který ukazuje v daném místě dovolené maximum a upozorňuje na jeho překročení, svou přesností nás ovšem nepřesvědčil.
Na efekt
V rámci testu Dynavixu Delta III jsme vyzkoušeli také novinky více efektní než užitečné. Mapové podklady totiž obsahují 3D budovy a vy si je můžete zvlášť prohlížet. Nemyslete si ovšem, že se díky této funkci něco dovíte. Kromě základního tvaru vám otáčející model stavby neřekne vůbec nic. Praktické je alespoň to, že, pokud vás vybraná budova zaujme, se můžete k danému místu nechat okamžitě navést. V podstatě se jedná o jakousi mnohem chudší obdobu funkce, kterou jsme zkoušeli spolu s Nüvifonem.
Samozřejmě se bavíme o jiné cenové relaci, ale stahování místních fotek prostřednictvím aplikace Panoramio je úplně o něčem jiném. A obdobně jako budovy si můžete prohlížet také vůz, který vás bude na mapě zastupovat. Detaily typu více variant barvy mapy a rozšířené nabídky tapet snad už ani nemá cenu zmiňovat.
Povedená navigace
Celkově můžeme říci, že Dynavix Delta III je povedený přístroj za přijatelné peníze, který ztělesňuje tvrzení o tom, že střední cesta je ta zlatá (Atto je chudší, Nano stejné, pouze má tenčí tělo). Pořídit se dá za obnos o něco málo přesahující 5 tisíc korun, nabídne kromě klasických funkcí také možnosti multimediálního centra, propojení s vaším mobilním telefonem, nechybí ani kniha jízd a hlavně onen slavný pan Liška.
Z pohledu více užívaných vlastností oceníte zcela určitě snadné zadávání adresy, přesné a spolehlivé určení vaší polohy a samozřejmě nesmíme zapomenout ani na kvalitní displej a přehledné menu. Pokud sáhnete po přístroji Delta III, pak neuděláte chybu. Pravda, je trochu dražší, ale jak se říká, každá sranda něco stojí, což v případě Dynavixu a Pavla Lišky platí doslova.
Cena: 5 390 Kč (6 490 Kč s funkcí 3R)
Plusy: Bohatá výbava, kvalitní displej, přesné a spolehlivé určení polohy, vtipné pokyny Pavla Lišky.
Mínusy: Lesklá přední strana, vyšší cena.
Dynavix Delta III | |
Rozměry | 116 x 80 x 15 mm |
Hmotnost | 182 g |
Displej | 4,3″ HighBrightness, 480 x 272 bodů |
Operační paměť | 128 MB DDR |
Mapové pokrytí | Evropa – 43 států |
Obsah balení: Držák do auta, autonabíječka, nabíječka do klasické zásuvky, RDS-TMC anténa, USB/mini USB kabel, pouzdro, stylus, 2 GB microSD karta.
Foto: Zuzana Procházková, Dynavix