Dubrovník – má láska

0

Hudební skupina Dubrovački trubadúři opěvovala ve svých písních krásu Ragusy-Dubrovníku. Námořní velmoc, pokladnice starověkého umění, svobodná republika, místo setkávání.  To všechno je perla Jadranu – město za hradbami – Dubrovník.

Opět je tady léto, čas na cestování, objevování, nové zážitky a opět se určitě mnoho z vás bude rozmýšlet, kam letos do Chorvatska. Téměř třičtvrtiny milionu Čechů opět vyjede k jaderskému moři. Otázkou je, jak si vybrat zajímavé místo, kde prožít ty nejkrásnější prázdniny. V předchozích letech jsme vám doporučovali nejblíže dostupnou Istrii nebo střední Dalmacii. Tedy místa, kam skutečně míří většina našich spoluobčanů.  Je ovšem jedno místo, které zatím Češi tak moc nenavštěvují, ač se  podle statistik návštěvnosti  jedná o jedno z nejnavštěvovanějších míst v Chorvatsku vůbec, ale procento Čechů, kteří do Dubrovníku, o kterém je řeč, přijíždějí je minimální. V roce 2018 přijelo do Dubrovníku vice než 1,3 milionů turistů a počet přenocování činil 4,1 milionů.

Přiznejme si, jezdíme se do Chorvatska koupat, relaxovat a odpočívat. Ale co známe o chorvatské historií, o úžasných památkách, které vypráví o bouřlivé chorvatské minulosti od římských časů, přes renesanci, baroko a turecké výboje až do současnosti?   Víte, že se v Chorvatsku narodil Nikola Tesla, že tvar a mechanismus torpéda vynalezl chorvatský důstojník Ivan Lupis Lukič, že kuličkové a plnící pero vynalezl v roce 1906 Slavoljub Penkava, a že je domovem kravaty?

Vydejte se dál, do jižní Dalmácie, do Dubrovníku, jehož velkolepé 22 metrů vysoké hradby vždy chránily jeho obyvatele. Pevnosti Minčeta, Bokar a sv. Jan jsou součástí hradebního opevnění, Lovrjenac chráni  město ze severu a nad její bránou je latinský nápis „Svobodu nelze prodat za všechno zlato světa“.

Do města můžete vstoupit nyní třemi branami, ale jen pěšky. Vjezd automobilům kromě zásobování není dovolen. Po staletí se na noc zvedaly padací mosty, aby uchránily město před nezvanými návštěvníky. Kromě procházky po hradbách je nejnavštěvovanějším místem dlouhé náměstí  s kamennou dlažbou, nazývané Stradun, plné kaváren a dalších památek jako je Malá a Velká Onofriova fontána,  31 metrů vysoká zvonice a monumentální Sponza Palace postavený v goticko-renesančním stylu. A nesmím zapomenout na Orlandův sloup, který je symbolem státnosti a nezávislosti. Podle pověsti uchránil Dubrovník před Saracény. Sloup najdete před vchodem do barokního kostela,  patrona Dubrovníku sv. Blažeje.Letos město slaví 600 let od jeho postavení.

Nejen památkami živ je návštěvník Dubrovníku. Projděte se po ránu Stradunem, dejte si kávičku a výborné zákusky a nasedněte na loď, která každou půl hodinu odjíždí z malého přístavu na ostrov Lokrum, vzdálený deset minut jízdy. Je to nejpůvabnější dalmatský ostrov s nádhernými malými plážemi, skalními ostrohy, množstvím skrytých zákoutí a především botanickou zahradou, kde mimo jiné najdete největší množství eukalyptů mimo Australií.  Podle legendy se tady zachránil Richard Lví srdce a jako díky, nechal  postavil kostel a věnoval Dubrovníku peníze a výstavbu katedrály. Na ostrově nesmíte zůstat přes noc, tak je dobré si hlídat poslední loď.  Kromě Lokrumu má Dubrovník velké množství pláží, které jsou v okolí starého města a na webu najdete také označená parkoviště.

Okolí Dubrovníků nabízí velké množství neobyčejných výletů. Úžasný je výlet lanovkou  na  horu Srdj odkud přehlédnete široké okolí města dohlédnete daleko za obzor.  Vydejte se do národního parku na ostrov Mljet a nebudete se chtít vrátit, postůjte v rodném domě Marca Pola na ostrově Korčula nebo se vydejte na blízké Elafitské ostrovy Lopud, Šipan a Koločep. Věřte mi, že zážitky z této oblasti vyváží posledních 130 kilometrů,  které nepojedete po dálnici. Minulý týden byla dokončena první etapa výstavby Pelješackého mostu (Pelješki most). Most z pevniny na poloostrov Pelječac má vyřešit dlouholetý politický a dopravní problém Chorvatska – spojit nejjižnější část Chorvatska (Dubrovnicko-neretvanský županát), který je šestnáctikilometrovým pásem Bosny a Hercegoviny oddělen od většiny území Chorvatska. Předpoklad dokončení mostu je v roce 2022.

Zkuste si naplánovat letošní dovolenou jinak než doposud, vydejte se po stopách námořních kapitánů, bohatých obchodníků do města, které mělo v historii obrovský význam, bylo vždy svobodným městem a  posledním přístavem směrem na jihovýchod.  Genius loci vás uchvátí a budete se stále vracet.

Může se hodit:

Největší překážkou na cestě bude opět naše D1. O rekonstrukci a o opravovaných úsecích toho bylo napsáno již mnoho, a tak nezbývá než se před cestou podívat na stránky Ministerstva dopravy www.novaD1.cz, kde najdete aktuální stav.

Kalendář očekávaného provozu na hlavních tazích v Chorvatsku v roce 2019 :

Ceny pohonných hmot

Ceny mýtného

Autor Dagmar Janoušková,  Foto: HTZ