Tady je Schwarzenbergovo

0

Na rozhraní Korutan a Štýrska ve výšce 1763 m n m.  uprostřed pohoří Nockberge leží  náhorní plošina s jezerem Turrach. Díky dostatku přírodního sněhu, perfektně upraveným, rozlehlým a širokým  sjezdovkám a díky  servisu  lyžařského komorníka – Pistenbutlera, který je  naprostým unikátem v celém Rakousku,  je tato oblast báječným místem  pro skvělé rodinné lyžování.  

Na Turracher Höhe už po mnoho let zajišťuje pohodu při lyžování  místní originál: Elmar, lyžařský komorník -Pistenbutler, který po celý den brázdí lyžařský areál na skútru, aby byl hostům k dispozici radou či drobnými pozornostmi: kapesníky, hroznovým cukrem, sladkostmi a opalovacím krémem. Když má pak v březnu sluníčko již větší sílu nabízí skvostnou bio zmrzlinu a dokonce i sklenku Prosecca.  Pracovní den Pistenbutlera začíná ráno v „obývacím pokoji“ u dolní stanice Kornockbahn, kde zapálí krb a první lyžaře pohostí štýrskými jablky. Pak osedlá své komornické vozítko a vyráží na sjezdovky, kde si postaví malý bar a kde poskytuje první pomoc hladovým, žíznivým a usmrkaným lyžařským hrdinům. Kromě toho, pokud jste ubytováni v některém z hotelů, který spolupracuje s komorníkem Elmarem máte další program v doprovodu komorníka zdarma. Hotely a penziony jsou označeny modrou mašličkou. Jedná se zejména o ranní lyžování dříve než se otevřou sjezdovky, procházky na sněžnicích, tůry za úplňku nebo kulinářské safari po horských chatách (Pistenbutler-Genuss-Safari). Pistenbutleta si lze také najmout na speciální placené služby.

Dalším lákadlem na Turracher Höhe je 1,5 kilometru dlouhý snowpark s dráhou pro začátečníky i pokročilé a také funpark se serií vln, ostrých zatáček a skokánků včetně sněžného tunelu a závěrečného obřího šneka. Nás zaujala naprosto unikátní alpská horská dráha Nocky Flitzer pro malé i velké sáňkaře. Dráha je dlouhá 1, 6 kilometrů a najdete ji u zajímavé lanovky Panoramabahn, která je kombinací sedaček a gondol.

Milovníci přírody si tady mohou užít i 15 kilometrů upravovaných běžeckých stop, které vedou přes jezero Turrach  limbovými lesy k dalším třem zamrzlým jezerům.  Jezero Turrach je ideálním místem pro přírodní kluziště a také pro curling. Na konci jezera se nachází hotel Hochschober, který má vyhřívané jezerní koupaliště. Průměrná teplota v jezeře je okolo 4°C, ale v koupališti 25 x 10 m je jezerní voda ohřátá na 30°C.  Do jezera jsou zapuštěny plovoucí pontony, ze kterých vedou tlusté neoprenové zábrany do hloubky okolo tří metrů, aby teplá voda nemohla unikat do jezera. Systém vychází ze skutečnosti, že studená voda je těžší. V zimě tedy není neobvyklé, že se potkávají blízko sebe plavci, bruslaři či běžkaři.

Vždy říkám,  nejen  lyžováním živ je člověk, a tak  bych ráda  zmínila tradiční korutansko-štýrskou kuchyni. K vysoké úrovní kvality služeb patří i to, že na žádné horské chatě nenajdete samoobsluhu, všechny lahůdky jsou servírované. Například v zámeckém hotelu Seewirt, který kdysi patřil knižecímu rodu Schwarzenbergů má syn současných majitelů hotelu Philipp Prodinger, ocenění kuchařskou čepicí (Gault Millau).  Většinu jídel kouzlí z domácích produktů.  Zvěřina, hovězí maso, vepřové a ryby nemohou být tady čerstvější, všechno pochází z bezprostředního okolí.

Nuda tady rozhodně nemá místo. Po celou sezonu je připravováno množství akcí. Vyvrcholením sezony bude lov na klíče od Jeep Renegade 1.6 EtorQ Sport v hodnotě 21 000 Eur. Kdo v době od 18. března navštíví některou z horských chat a správně odpoví na soutěžní otázky má šanci se zúčastnit slosování  na Velikonoční neděli, kdy při velké slavnosti  pro rodiny proběhne i slosování.

A proč Schwarzenbergovo? Velká část pozemků na Turracher Höhe patří místním sedlákům a také nadaci knížectví Schwarzenberg. Kromě jezera Turrach vlastní nadace většinu pozemků v oblasti Turrach – Predlitz. Již zmiňovaný hotel Seewirt a nynější hotel Jägerwirt patřil dříve také Schwarzenbergům a sloužili jako kamenická dílna, kde se zpracovával kámen pro stavbu kachlových kamen. Zprávy o knížectví Schwarzenberg se datují od roku 1660, kdy se v oblasti zpracovávala železná ruda a při zpracování zaměstnávali Schwarzenbergové až 340 místních lidí a byli přínosem pro celou oblast. Knížectví poskytovalo pro své zaměstnance a místní obyvatele sociální zázemí a podporovali vzdělání a rozvoj pracovních příležitostí. Již v roce 1877 tady byla škola a farní kostel. Současným správcem rodinné nadace je syn Karla Schwarzenberga. Rodina žije již od 17 století na zámku Obermurau v údolí stejnojmenné říčky Mur. Zámek lze po dohodě navštívit.

Cesta na Turracher patří z České republiky k těm kratším. Něco málo přes 500 kilometrů  se dá ujet za šest hodin, velká část cesty je po dálnici.  42 kilometrů perfektních sjezdovek stojí za to. A po příjezdu nemusíte už vůbec sednout do auta, všechny sjezdovky jsou přístupné přímo od dveří hotelů, a to nebývá v Rakousku vždy obvyklé.  Kromě toho tady po celý den pendluje žlutý shuttlebus, který je pro všechny návštěvníky zdarma. Zima teprve začíná, tak neváhejte, Pan Elmar, Pistenbutler vás očekává.

 

Může se hodit:

  • Sjezdovky jsou ve výšce od 1400 m do 2205 m n.m.
  • 14 lanovek a vleků,
  • 42 km sjezdovek všech obtížností
  • Turracher Höhe byla oceněna portálem Skiresort.de jako nejlepší lyžařská oblast do 60 kilometrů sjezdovek

Tourismusverein Turracher Höhe

Cena za skipas:

Denní skipas může být po hodinách a je platný jen pro Turracher Höhe. Vícedenní skipas platí pro celé Korutany a východní Tyrolsko.

6 dní v hlavní sezoně

Dospělí/děti/mládež a senioři

233/117/187 Eur

Schlosshotel Seewirt

Familie Elke und Richard Prodinger

www.schlosshotel-seewirt.com

Jak se tam dostat:

Praha – České Budějovice – dálnice A1 Linz – Salzburg, za Salzburgem sjezd na dálnici A10 směrem na Graz – Villach, projet Tauernský tunel a u Sankt Michael im Lungau pokračovat po silnici B96 nebo B 95. Po ujetí 16 km u Tamswegu odbočit na B 95 a pokračovat do Predlitz a vystoupat do sedla Turracher Höhe. Náklady na cestu, kromě pohonných hmot, cca 8 Eur za dálniční známku a 5.50 Eur za průjezd Tauernským tunelem. Vzdálenost 530 km,  doba jízdy cca 7 hodin.