Ne každý potřebuje sportovní SUV, ne každý potřebuje prémiovou kabinu a ne každý chce splynout s davem. Pokud máte podobné priority při výběru nového vozu, nezapomeňte do užšího výběru zahrnout novinku od Jeepu.

Když děláte auto pro celý svět, není vůbec jednoduché namíchat správné ingredience, aby vyhovovalo všem. Přetěžkého úkolu se pokusil zhostit model Compass, který přijel ve své druhé generaci napravit chyby roztodivného předchůdce.

Stále rostoucí obliba kategorie SUVéček pokračuje a jen tak podle všeho neskončí. Pro Jeep je Compass velmi důležitý globální model, na kterém si dal záležet. Musí vyhovět a uspokojit motoristy toužící po komfortu, i ty, kteří nelpí na nejmodernější palubní technice a před silniční sportovností dávají přednost schopnostem mimo asfalt. Přesně takový totiž Compass je. Na nic si nehraje, nabízí originální, nezaměnitelný vzhled (zejména přední tradiční partie si s ničím jiným nespletete) a k tomu přihazuje schopnosti, které mu mohou ostatní jen závidět. Ač kabina nepůsobí kdovíjak prémiově, v praxi překvapí svou přívětivostí.

Compass stojí na společné platformě Fiatu 500X a Jeepu Renegade, která byla prodloužena. Tedy nic výjimečného a nového. Jeep vsadil na osvědčenou techniku i po stránce pohonných jednotek. Společnost mi proto týden dělal dvoulitrový diesel původem od Fiatu, který dokáže kdekoho svým hrubším projevem zahnat do kouta. Bát se ho ale nemusíte.

Palubní deska se chlubí na několika místech měkčeným materiálem, celkově ovšem interiér působí plastově a po návštěvě správných míst mimo asfalt si říká o vystříkání wapkou. Ztvárnění kabiny může připomínat pick-up či interiér užitkového automobilu – na velkou estetičnost se tu nehraje, jde především o praktičnost.

Co ale nepotěší, je příliš utopené startovací tlačítko. Každé uvedení motoru do provozu vyžaduje opakované hledání. Než tlačítko nahmatáte, zaručeně se zraníte o ostrý plast, který ho obklopuje. No nic, v hledání tlačítka jsem se postupně zlepšil natolik, že po pěti dnech startování probíhalo na první dobrou. Uvedením motoru do chodu si připadám jako v zemědělském stroji. Dieselový rachot je nepřeslechnutelný a dává jasně najevo, že toto není navoněná fajnovka hodná pouze městský bulvárů. Tohle je vůz, který se jen tak ničeho nebojí a nezalekne. Jakmile se čtyřválec zahřeje, prakticky o něm nikdo neví. Svou přítomnost dává najevo pouze při prudší akceleraci, kdy dokáže zařechtat jako správný valach. Samotné pohonné jednotce i převodovce vyhovuje jízda na pohodu, agresivní předjíždění, lety po dálnici či přísun adrenalinu tady nečekejte. Stejně zapomeňte na řezání zatáček. Ani pro jedno nebyl Compass postaven a dává to najevo. Klidná, nejlépe rozvážná a dobře promyšlená plavba je to, co umí nejlépe.

Podvozek nastavený na pohodu umí spolu s balonovými koly vylepšovat dojem z rozmlácených komunikací, na kterých stačí nespěchat. Jeep je pro pohodáře, kteří ocení poskytovaný komfort. Jakmile za volant sedne nevybouřený jedinec, nebo dokonce adrenalinový fanatik, mine se pořízení tohoto modelu účinkem. Do zatáček se Compassu nejdříve nechce, ale nakonec si dá říct a pak překvapí suverenitou, s jakou si podvozek počíná. Přes počáteční nejistotu v něm za pár dní získáte dokonalou oporu. Jeep umí jet díky silnému srdci rychleji, ale na permanentní okupování levého pruhu to není. Do sto padesáti je to pohoda, která se poté mění v méně komfortní a méně jistou zónu. Podvozek dokáže v běžných rychlostech jemným pohupováním ukonejšit cestující a okouzlit je schopností filtrovat nerovnosti.

Dalším místem, kde Jeep tradičně vyniká, je terén. Jen málokteré SUV zvládne tolik co Compass. Řidič má k dispozici čtyři nastavitelné módy pohonu kol nebo možnost uzamčení mezinápravového diferenciálu. Systém pohonu kol umožňuje přenést veškerý točivý moment na jediné kolo, případně jej rozdělit 50 : 50 mezi obě nápravy. Přičte-li se k tomu světlá výška 215 mm, většinu svých konkurentů strčí Jeep do kapsy, čemuž napomáhají malé převisy karoserie a slušné nájezdové úhly.

V běžném provozu si agregát žádá přísun sedmi až deseti litrů motorové nafty. Nejvíce záleží na faktu, kde s vozem budete jezdit a jak hodně budete tlačit na pilu. Týdenní soužití pro mě znamenalo devět stovek najetých kilometrů v naprosto odlišném prostředí. Po hlavním městě mě palubní počítač nikterak neuklidňoval, nejčastěji zobrazoval hodnoty přibližující se deseti litrům. V momentě, kdy jsem se zklidnil a vytáhl Compass na sever od metropole do minimálně obydlených oblastí s nízkou hustotou provozu, spadla spotřeba těsně pod hranici sedmi litrů. Stačilo se kochat krajinou, mít lehkou nohu a nepouštět se do zběsilého předjíždění a z palivové nádrže přestalo tak rychle mizet palivo.

Devět stupňů automatické převodovky může být velkým lákadlem, které snižuje spotřebu na dálnicích. A doopravdy tomu tak je. Horší je to ovšem s projevem samotné skříně, ne že by neřadila hladce, to ne, ale pokud na ni zakleknete a chcete po ní přeřazení hned, začne se chovat jako Alenka v říši divů. Začne se kolem sebe rozhlížet, a než si vše promyslí, dokáže zazmatkovat. Vytříbené chování je jí vlastní při pohodovém zacházení, kdy na ni nejsou kladeny žádné rychlé úkoly a může tam ležérně sázet jednotlivé rychlosti. V ten okamžik je přeřazení směrem nahoru i dolů jen těžko postřehnutelné. Jedničku soukolí zařadí jenom při rozjezdu do kopce nebo v terénu, běžně se automobil rozjíždí na dvojku a velmi záhy řadí trojku. Brzdy i řízení odpovídají zvyklostem a nelze ani k jednomu mít závažnější připomínku.

Za volantem nebude mít ve vysoko položených sedadlech snad nikdo problém najít ideální pozici. Nepotěší sedáky o něco kratší než u konkurentů nebo příliš nízko umístěný panel klimatizace na středovém panelu. Další věcí, která mě při jízdě neustále otravovala, byl systém BLIS sledující mrtvý úhel. Jeho fungování je příliš citlivé a zdálo se mi, že vůbec nebere v potaz rychlost sledovaného automobilu a často varuje zbytečně. Pokud předjíždíte pomalu jedoucí vůz před vámi a nezařadíte se až kilometr před něj, budete hlasitě upozorněni. Tím ovšem výčet negativ končí. Compass exceluje třeba tím, že stačí jednou jedinkrát vypnout např. otravný Stop-Start systém a on si to pamatuje. Opakovaně nastartujete a nastavení drží. Toto platí i o jiných systémech (sledování mrtvého úhlu či hlídání pruhů nebo parkovacích senzorech). Bravo.

Přístrojová kaplička je dobře čitelná, tvoří ji klasické kruhové ovladače doplněné o displej palubního počítače, který umí zobrazit nevídané údaje typu teploty oleje v převodovce apod. Hlavní obrazovka uprostřed palubní desky vyniká nezvykle čtvercovým tvarem. V režimu mapy stačí přepnout do plného zobrazení a spodní polovinu plochy zabírají tlačítka menu. Infotainment nazvaný Uconnect 2 nabízí mnoho funkcí. Není nejrychlejší ani nejintuitivnější. Velkým plusem je zachování klasických ovladačů – změna hlasitosti audiosystému stejně jako samotné ladění autorádia či nastavování teploty klimatizace jsou hračkou. Bohužel panel s ovladači je umístěn příliš nízko, mimo zorné pole řidiče. Vadit to nebude všem, kteří s vozem budou denně jezdit. Až v praxi oceníte tlačítko Screen off, které k spánku uloží do tmy zářící středový displej. Nastavit jas podsvícení lze i u přístrojové kapličky, u testovaného kousku byl ovšem ovladač jaksi stržen a při jízdě v noci mě budíky za volantem oslňovaly.

Celosvětově prodávaný vůz sází na komfort a je to v době tvrdších podvozků jedině dobře. Jeep je svůj, vyznává své hodnoty, jde vlastní cestou a nad nikoho se nepovyšuje. Škoda jen, že není o něco levnější.

Verdikt: Testovaný vůz se svým charakterem hodně přibližuje modelu Cherokee a chová se jako jeho nepatrně zmenšený bráška. Compass vyhoví všem, kteří touží po vysokém sezení, pohonu všech kol, automatu, dieselu a cestovní pohodě. Dá se jezdit rychle, ale není to ono, motor se trápí, převodovka zmatkuje a akustická pohoda mizí jako pára nad hrncem. Auto vyhoví zejména starším jedincům, kteří ocení pohodlné nastupování, klasické ovladače nebo univerzální schopnosti.

Jeep Compas 2.0d 9AT AWD Limited

  • Převodovka: pohon všech kol, automatická 9°převodovka
  • Motor: 1 956 ccm, vznětový přeplňovaný čtyřválec
  • Cena: 937 990 Kč
  • Testovaný vůz: 1 043 790 Kč
  • Výkon/točivý moment: 125 kW (170 k) / 3 750 ot/min
  • 380 Nm / 1 750 ot/min
  • Zrychlení:  9,5 s
  • Maximální rychlost: 196 km/h
  • Dojezd: 882 km
  • Objem palivové nádrže: 60 litrů
  • Spotřeba: oficiální 5,7 / test 6,8
  • Hmotnost: 1 615 kg / 2 207 kg
  • Zavazadelník: 438 l

Petr Šikl (autor), Vojtěch Zikmund (foto