Radost ze života, to je Katschberg v Rakousku

0

Říká se tady, že se chléb dává do pece v Korutanech a upečený je v Salzburku. Pro zamilované a stále svobodné je v nedaleké kapličce panenky Marie  nejvýše položený matriční úřad v Rakousku.

Vydejte se s námi na hranici mezi Korutany a Salzburskem, do lyžařského areálu Katschberg-Rennweg, kde se dá lyžovat přímo od dveří hotelu, což nebývá v Rakousku úplně obvyklé.  Z České republiky je Katschberg velmi dobře dostupný od Lince po dálnici A1 a pak za Salzburkem  po dálnici A10, kterou jsme po průjezdu Tauernským tunelem ( platí se 8 Eur) opustili na sjezdu St. Michael  a osm kilometrů jsme stoupali na Katschberg Höhe (1641 m n.m.). Celkem jsme pohodlně od Prahy  ujeli necelých 500 km. Ubytovali jsme se v hotelu Lärchenhof,  který patří rodině Hinteregger stejně tak jako několik dalších hotelů , horských chat a také nejvýše položený pivovar v Rakousku, Stamperl.

Dva lyžařské areály – Tschaneck a Aineck jsou vzájemně propojené mostem pro lyžaře, který snadno přejedete pomocí lyžařského dopravníku. Od nadmořské výšky 1640 do 2220 m .n. m. je sníh vždy zaručen. I v chudé zimě na přírodní sníh, bývají v prosinci skoro všechny sjezdovky otevřené a pokryté technickým sněhem.  100 % sjezdovek je vybaveno moderním zasněžovacím systémem. Celkem šestnáct lanovek a vleků má hodinovou kapacitu 27 500 osob. Hned po ránu se mohou pokročilejší lyžaři vydat Tchaneck na dlouhou červenou a černou sjezdovku, ale pravým potěšením je 6 kilometrů dlouhá červená sjezdovka A1 do údolí Lungau z vrcholu protějšího Ainecku.  Ti nejlepší mohou zvolit černou sjezdovku Direttisima z vrcholu Ainecku zpět do Katschberg Höhe, která se svými parametry blíží pověstné závodní sjezdovce v Kitzbühlu. Sjezdovky jsou široké, výborně upravené a co je tady nejdůležitější, nikdy tady nejsou fronty.  A protože nejen lyžováním živ je člověk, zastavili jsme se na oběd v útulné chatě Gamskogelhütte , uprostřed sjezdovek na Tschanecku. Přivítal nás vitální osmdesátník, pan Strafner,  který v chatě pracuje snad celý život a denně do chaty dojíždí z údolí. Jak to dělá, když přijde nečas a množství sněhu, jako je letos, nám neřekl. Na jídelním lístku byly místní speciality, ale především je chata zajímavá tím, že se tam peče chléb, který se skutečně dává do pece v Korutanech a upečený se vytahuje v Salzbursku. Chatu přímo protíná hranice těchto dvou regionů. Od chaty vede sáňkařská dráha do centra  Katschbergu, přímo před pivovar Stamperl.

Na protějším kopci jsme se druhý den zastavili v chatě Adlerhorst  ve výšce 2220 m.n.m. Tohle orlí hnízdo nabízí neuvěřitelné výhledy na všechny strany a také nezapomenutelný kulinářský zážitek.

Katschberg není ovšem jen pro zdatné lyžaře, je to především prázdninová vesnička pro rodiny s dětmi. Katschi´s Kinderwelt  je obrovská plocha pro děti s minivlekem a kreslenými  postavičkami, ale najdete tady také množství méně obtížných sjezdovek pro větší děti. Například heslem rodinného hotelu Hinteregger je „šťastné děti, odpočinutí pro rodiče“. Hotel naplní očekávání i těch nejnáročnějších. Je přímo na sjezdovce, tak se lze kdykoliv s dětmi vrátit do hotelu, dát dětem najíst nebo je dát spát a opět se na svah vrátit. Hotel je vybaven šesti dětskými hernami, dětským kinem a také 1500 m2 wellness areálem i s bazény pro děti.

Byli jsme na Katschbergu v adventním čase, a tak jsme prožili nádherný večer na adventní cestě, která je jedinečná. Nikde v Rakousku nic takového nenajdete. A když skončí advent, během celé zimy, lze k  chatě Pritzhütte  dojít pěšky, na  sněžnicích  nebo dojet na saních tažených koňmi. Svařené víno, fondue, místní špek, v nabídce jsou korutanské speciality dle receptur, ve kterých je přimíchána i mediteránská kuchyně.  Poslední zajímavostí kromě skvělého sjezdování je nejvýše položený rakouský pivovar Stamperl, který nabízí pivo vyrobené z domácího rakouského chmele, vlastního pramene vody a sladu z lokality Burgenland.  Nápad skutečně výborný, neboť o odbyt piva má díky tomu, že je stejný majitel pivovaru i většiny hotelů, zajištěn.

Lyžování na Katschbergu nás příjemně překvapilo.  Areál není tak exponovaný jako sousední Obertauern, sedmdesát kilometrů sjezdovek stačí a sympatická je jak vzdálenost z Čech tak také možnost lyžování přímo od dveří. Vypadá to, že letošní zima bude dlouhá, a tak vám můžeme jen doporučit vydat se k sousedům do Rakouska.

Jak se tam dostanete:

Praha – České Budějovice – Linz  A1 – Salzburg (A 10) projet Tauernský  tunel – na sjezd St. Michael, a dále 8 km do Katschbergu.

Může se hodit:

  • www.katschberg.at
  • www.katschi.at
  • www.katschicam.at
  • Hotel Lärchenhof: www:laerchenhof-katschberg.at
  • Pritzhütte: www.pritzhuette.com
  • Gamskogelhütte: www.gamskogelhuette.at
  • Adlerhorsthütte: www.adlerhorst-katschberg.at