Infiniti FX Sebastian Vettel: první statické dojmy

0

Koncept Infiniti FX Sebastian Vettel si odbyl svou premiéru na autosalonu ve Frankfurtu minulý rok. Na veškerých úpravách se podílel sám pilot F1 a vůz měl původně vzniknout pouze pro něj. Nakonec, podobně jako třeba u Nissanu Juke-R, bylo rozhodnuto, že auto půjde do sériové produkce. Ta samozřejmě bude omezená. Do Evropy se dostane padesát kousků, a to v prvním čtvrtletí roku 2013. Cena byla stanovena na 120 000 Euro.

Není to rozhodně málo peněz, ale na druhou stranu jde o automobil hodně zajímavý. Už základní FX vypadá nadmíru povedeně, edice Sebastian Vettel navíc dostala spoustu karbonových doplňků a pěkná litá kola (BBS 21“), takže o pozornost svého okolí je v tomto případě postaráno více než dostatečně.

 

Karbonové díly znamenají jednak hmotnost nižší o necelých padesát kg a především výrazně vylepšenou aerodynamiku. Vůz vychází z pětilitrového osmiválcového provedení a díky úpravám řídící jednotky a výfukového potrubí vyprodukuje motor o 30 koní více, tedy maximálně 420 k. To ve spolupráci s předělanou aerodynamikou znamená maximální rychlost 300 km/h. Mimochodem upravené FX vykazuje o 5% nižší odpor vzduchu a úprav se dočkal logicky také podvozek (například vpředu kotouče o průměru 355 mm, vzadu pak mají kotouče 350 mm).

Karbon se nastěhoval samozřejmě také do interiéru a také o něm mohu s klidným svědomím napsat, že je působivý. Sem tam se sice objeví ovladač známý třeba z Nissanu Qashqai, což působí trochu nepatřičně, ale jinak Alcantara, dekory z pravého karbonu, prvotřídní kůže, sportovní sedadla nebo hořčíková pádla pod volantem (ty ale má i „obyčejné“ FX)… Všechno dohromady působí velice exkluzivně. Samozřejmě nesmí chybět ani plaketa oznamující neznalým cestujícím, o co vlastně jde.

Infiniti FX Sebastian Vettel je napohled zajímavé SUV, které svému majiteli zajistí spoustu pozornosti. A pokud by náhodou někoho nezajímal design, nebo pokud by někdo vůz jednoduše přehlédl, protože jej jeho vzhled neoslovuje, pak zaručeně upoutá limitované FX pozornost svým zvukem (viz. video). Jak už bylo řečeno, také výfuk se dočkal zajímavých úprav a výsledek je bez debat brutální.