Navigace Google: vyhledávač v hlavní roli

0

Abych byl přesný, jedná se o online GPS navigaci. Z této charakteristiky vyplývá první a asi jediná zásadní nevýhoda. Zařízení totiž musí být připojeno na internet, odkud si bere potřebná data. Ano, díky takovém řešení se už nestaráte o aktualizace map, protože máte vždy tu nejaktuálnější verzi, ale není třeba zdůrazňovat, že v zahraničí, kde bývá navigace potřeba nejvíce, vás může mobilní připojení stát nemalé peníze.

Navigace Google chytře spojuje přednosti známé z Google Maps. Vybírat můžete mezi klasickým zobrazením mapy nebo si zvolit satelitní snímky. Ty vypadají nejen velmi působivě, ale také do určité míry usnadňuje orientaci během navádění k cíly. Pokud ovšem nemáte dostatečnou rychlost připojení, budou se načítat pomalu a se zpožděním. No a samozřejmě, největším hitem je funkce Street View zobrazující reálné snímky křižovatek. Nemyslete si ovšem, že je tímto nahrazeno navádění do jízdních pruhů. Takové řešení by vyžadovalo velmi rychlé připojení.

Snímky si můžete prohlédnout předem při procházení jednotlivých křižovatek ještě před jízdou. Aplikace zobrazí reálnou fotografii automaticky pouze v případě, kdy dojedete do cílového místa, což je velmi užitečné. Otázkou do pranice je to, jak velké pokrytí Street View má. V menších městech se reálné fotky nedočkáte, nicméně Google na tom během letních prázdnin chce zapracovat a pokrytí rozšířit.

Samotné navádění k cíly není ničím výjimečným, respektive se drží ve standardu. Kromě režimu pro jízdu autem lze přepnout na režim pro pěší chůzi, jenže aplikace vás stejně povede po silnicích. Vtipná je pak hláška, že jde o verzi beta a že máme být opatrní.

Absolutně největší výhodou navigace z dílny Google je vyhledávání cílů. Jednodušeji to snad už opravdu nejde. Google pracuje jakožto vyhledávač s obrovským množstvím dat a díky online připojení je máte k dispozici. V praxi tak zdaleka nemusíte znát adresu vašeho cíle. Stačí zadat například “kafe“ a za dvě kliknutí už víte, kudy vede cesta do nejbližších kaváren. Navíc cíl nemusíte vypisovat, ale stačí jej vyslovit. V praxi to funguje rychle, chytře, jednoduše. Zkrátka absolutně dokonale.

Sečteno a podtrženo. Navigace Google boduje především svou aktuálností a výborným vyhledáváním cílů. Pokud nemáte problémy s mobilním připojením na internet, určitě ji vyzkoušejte.

Foto: Zuzana Ptáčková