Dvě Subaru WRX STI vs. Audi S3: FRAJEŘI A HIPSTER

0

Nedal jsem se k módní policii, ať si každý obléká a nechává narůst, co chce. A stejně tak ať si každý vybere, jaké mu „sluší“ auto. Když tu teď přede mnou stojí zaparkované zbrusu nové Audi S3 a dvě generace našlapaných WRX STI, rád se svezu ve všech. Vlastně je to chvíle, na kterou jsem se dlouho těšil. Mít přímé srovnání je k nezaplacení.

Plácli jsme si s kolegy a vyrážíme do křivoklátských lesů. Mám ty silnice mezi Berounem a Lány rád. Jsou prázdné, je tu spousta dlouhých rovinek, zatáček, stoupání i klesání, a hlavně přes týden tu klesá počet chatařů ve Favoritech na nulu. A nikdo jiný tudy prakticky nejezdí. Parádní místo na testovací jízdu. A také na jízdu spanilou. Docela si užívám, že jsme kolona tří ostrých aut. Tedy až na Audi, to tu působí poněkud nepatřičně.

Proč? Je to dáno jeho stylem. Je prostě nenápadné, působí spíš jen jako další motorizace nové A3. Poznáte ho jen díky výfukům a upravené masce chladiče. To Subaru je pěkný pozér, ať už jde o novou, nebo starší generaci. Svaly dává najevo tak velkým křídlem na zádi, že bych si ho odřízl a vyrobil z něj lavičku na zahrádku. Na přídi nechybí mohutný nasávací otvor a zadní výfuky vypouští děs, už když se auta pomalu plíží Berounem.

Zastavím se ještě na moment u zmíněných křídel. U nového WRX STI díky němu poznáte, že si majitel zaplatil za dražší verzi Sport. A zatímco tady vypadá, jako by bylo součástí vozu odjakživa, u odcházející generace připomíná spíše snahu o tuning. On to tuning opravdu je a pochází přímo z dílny Subaru. Kdo četl lednové číslo, kde se ukázalo stejné auto, ten jistě dobře ví, že pouze u křídla nezůstalo. Jiné jsou sedačky, upravené je řazení a hlavně kompletně vyměněn byl podvozek. Staré STI je prostě speciál.

Zkouška lesem

Končí vesnice, začíná hluboký les a v něm natažená silnice. V novém WRX STI sedí Lukáš, já za ním v S3 a poslední následuje starší WRX STI, spíš jako doprovod. Je mi jasné, co Lukáš udělá jako první za značkou oznamující konec vesnice. Šlápne na to. A já také. Oba máme přeplňované čtyřválce, Subaru je ale samozřejmě plochý a má a 0,5 l objemu navíc. Jde o stejnou jednotku, jakou používá i starší model. Všichni tři disponujeme výkonem 300 k.

Subaru přidává a já se ho držím jako klíště. Nedokážu se sice na něj nalepit úplně, ale za žádných okolností mi nezvládne ujet. Kdybych už nepovažoval rychlost prudce nelegální i na dálnici tady na okresce za poněkud nepříjemnou, nenechal bych Lukáše ujet. Jenže on má méně pudu sebezáchovy. Něco mi nicméně říká, že i když Lukáš má k dispozici o 27 Nm více, mám nad ním přece jen jistou výhodu.

Je to automat. Zatímco Audi S3 vám dovolí si pohodlně sednout za volant, nastartovat a pak už jen klapat pádlem jednu rychlost za druhou, u Subaru musíte pracovat. A to velmi tvrdě. Hezky zadupnout spojku, pevně chytit páku manuálního šestikvaltu a rychlost tam zasadit, jako kdybyste chtěli ze země vyviklat stoletý kůl od dávno rozpadlého plotu. Jde to podobně tvrdě. Pokud chcete ušetřit za permanentku do posilovny, řaďte v Subaru střídavě za tři a za čtyři. To hipster v Audi jen tak ležérně kliká, že ano?

Co ještě snesete

Cesta lesem je občas hladká, občas pěkně hrbolatá a naše auta nejsou právě ukázkou komfortního svezení. Kdepak, všechna mají pořádně tvrdé podvozky. Obě Subaru jsou velmi tuhá, to nové se ale chlubí ještě tužšími tlumiči, tužší nápravou nebo celou karoserií. Rozdíl oproti starému modelu je znatelný okamžitě, stačí si přesednout. Jen musím přiznat, že zatímco nové WRX STI mělo najeto jen pár set kilometrů, starému už palubní počítač ukazoval málem 30 000 km. A to se také na stavu vozu podepíše. A Audi? To je tuhé, ale tak, že to u něj nejméně ze všech tří vadí. Není prostě takový extremista. Dokážu si klidně představit, že bych s ním jezdil každý den do práce. Subaru bych si nechal na víkend.

Estéíčko je skvěle bezprostřední, slyšíte bzukot převodovky, bouchání kamínků do podběhů, klapání spojky, a když ji špatně sešlápnete, tak i typický zápach. Zkrátka zábava plná testosteronu. Jakmile pak přesednete do Audi, přijde vám až nemile sterilní. Jenže zkuste si žít se Subem delší dobu. Zkuste si s ním vyrazit na dlouhou cestu. Za chvíli vám z něj praskne hlava.

Tady na okreskách je s ním ale dokonalá zábava. Přepínám do režimu S# a reakce na plyn je brutálně rychlá. Motor se nadechne a pak se rozběhne turbo. Vuuuuiiiiižžžž-pfááá! Líbí se mi, jak si motor hlasitě oddechne ve chvíli, kdy sundám nohu z plynového pedálu, abych rychle zařadil další stupeň. A pak znovu tatáž písnička. WRX STI je nesmírně návykové a chápu, proč ho lidé tolik milují. Zároveň jsem konečně také pocítil, v čem je oproti starému modelu lepší, ačkoli parametry má stejné. Je totiž ještě drsnější. Přesedněte do staré verze a řízení vám bude rázem připadat vláčné až utahané, s obrovskou dírou uprostřed. To nové STI je ve všech ohledech lepší.

Rozhřešení

A jak je na tom Audi? Zatímco u STI si volíte jeden ze tří jízdních režimů nebo nastavujete vyvážení diferenciálu, Audi na to jde elektronicky. Tlačítkem volíte mezi nastavením komfortním, sportovním a mnoha dalšími. Pěkný je režim Individual. Nastavil jsem si v něm plyn i řízení na sport, ale tlumiče jsem nechal v komfortu. Díky tomu jsem jezdil rychle, ale nemusel jsem se bát, že se umlátím. Audi umí parádně akcelerovat na povel, a i když jeho řízení není tak bezprostřední jako v Subaru, je velmi přesné a rovněž dost strmé. Subaru rádo pod plným plynem v zatáčce uklouzne do přetáčivého smyku, u Audi se quattro stará o co nejčistší stopu, je dokonale neutrální. Alles muß in Ordnung sein!

Každé auto, které jsem ale dnes osedlal, si mě něčím získalo. Staré Subaru dostalo perfektní příplatková sedadla, která skvěle drží, zatímco v těch nových se necítím tak dobře, poněkud v nich totiž lítám a chtěl bych, aby byly níž. Audi má pěkně čistý interiér, podobně jako staré WRX STI, jinak je to ale nuda. Samozřejmě se ovšem kvalitativně nachází na nejvyšší úrovni. To se o novém WRX STI říct nedá. Proboha, koho napadlo dát do kabiny dekor z falešného karbonu a tu otřesnou navigaci s grafikou zašlé čtyři-osm-šestky? Na druhou stranu pokud bych měl ukázat na auto, které mě nejvíc bavilo, bylo by to právě nové WRX STI.

Víte, možná byla dokonce chyba tahle tři auta srovnávat. Mají sice stejný výkon, stojí podobné peníze, ale jsou opravdu každé pro jiného řidiče. Pokud jste se zhlédli v rallye a doma si na poličce leštíte závodnickou helmu se svým jménem a s vlaječkou, Audi by vás zklamalo. Zato WRX STI, ať už sáhnete po novém modelu, nebo v bazaru po předchozí verzi, vás pohltí. A naopak. Pokud chcete být rychlí, ale nehodláte pro to obětovat své pohodlí, zvolte raději Audi. Namakaní frajeři mezi sebe hipstery nepřijmou. A hipsteři už mají také vlastní klub.

Audi S3
Motor – zážehový přeplňovaný čtyřválec 1984 ccm, 300 k / 5500–6200 ot.min-1, 380 Nm / 1800–5500 ot.min-1
Převodovka – šestistupňová automatická, pohon všech kol – mezinápravová spojka
Jízda – 0–100 km/h za 4,9 s, 250 km/h, kombinovaná spotřeba 7,0 l/100 km
Rozměry – 4469 × 1960 × 1392 mm, rozvor 2631 mm
Pohotovostní hmotnost – 1505 kg
Zavazadelník – 390 l
Základní cena – 1 138 900 Kč

Subaru WRX STI Sport (2015)
Motor – zážehový přeplňovaný čtyřválec, 2457 ccm, 300 k / 6000 ot.min-1, 407 Nm / 4250 ot.min-1
Převodovka – šestistupňová manuální, pohon všech kol – mezinápravový diferenciál
Jízda – 0–100 km/h za 5,2 s, 255 km/h, kombinovaná spotřeba 10,5 l/100 km
Rozměry – 4595 × 1795 × 1475 mm, rozvor 2650 mm
Pohotovostní hmotnost –1575 kg
Zavazadelník – 460 l
Základní cena – 1 179 000 Kč

Subaru WRX STI
Motor – zážehový přeplňovaný čtyřválec, 2457 ccm, 300 k / 6000 ot.min-1, 407 Nm / 4000 ot.min-1
Převodovka – šestistupňová manuální, pohon všech kol – mezinápravový diferenciál
Jízda – 0–100 km/h za 5,2 s, 255 km/h, kombinovaná spotřeba 10,5 l/100 km
Rozměry – 4580 × 1795 × 1470 mm, rozvor 2625 mm
Pohotovostní hmotnost – 1555 kg
Zavazadelník – 420 l
Základní cena – již není v prodeji