Volkswagen Golf VII: Oficiální představení (+ video)

0

V pořadí sedmý Volkswagen Golf vyjede na modulární platformě MQB, což umožnilo mezigenerační růst rozměrů: nový model je dlouhý 4255 mm (+ 56 mm), široký 1799 mm (+ 13 mm) a vysoký 1452 mm (- 28 mm). Rozvor se prodloužil na 2617 mm, což umožnilo přidat zadním cestujícím 1,5 cm před koleny a kufr zvětšit o 30 l na 380 l. Lehčí konstrukce a platforma umožnila snížit hmotnost až o 100 kg. Design exteriéru je velmi jemnou evolucí stávající šesté generace, která pro změnu výrazně vychází z páté. Přední i zadní světlomety jsou ostřeji řezané po vzoru menšího VW Polo, přední okna jsou nyní dělená podobně jako u nového Focusu či Astry. Typický C-sloupek zůstal coby poznávací prvek zachován.

Výraznější posun zaznamenal interiér, je více orientován na řidiče a kvalitou materiálů a zpracování se přibližuje prémiovému sourozenci Audi A3. Golf nabídne opět trojici úrovní výbavy Trendline, Comfortline a Highline. Už v základu nebude chybět manuální klimatizace, elektrické ovládání všech oken, sklopné zadní opěradlo a kovové dekory interiéru. Základní černobílá obrazovka na středové konzoli má úhlopříčku 5 palců. Trendline vyjede na patnáctipalcových plechových kolech. Střední Comfortline přidává pohodlnější sedadla, kůží potažený volant, parkovací senzory, šestnáctipalcová litá kola, systém detekce únavy a multimediální systém Composition Touch s dotykovým barevným displejem 5,8 palce. Nejvyšší Highline pak disponuje chromovými dekory, potahy sedadel v kombinaci látka-alcantara, ambientním osvětlením, xenonovými světly a sedmnáctipalcovými litými koly. Obrazovka multimediálního systému má úhlopříčku 8 palců a ovládá se pouze pohybem ruky v její blízkosti (Proximity Sensor).

V oblasti bezpečnosti se Golf pyšní vícenásobným brzděním (aktivuje brzdy před kolizí i po ní), systémem Pre-Crash, který těsně před kolizí dotáhne bezpečnostní pásy a zavře okna, Front Assist, který umí ve městě vůz z nízkých rychlostí zcela zastavit, adaptivním tempomatem, hlídáním únavy řidiče či elektronickou náhražkou uzávěrky diferenciálu XDS. Adaptivní tlumiče DCC nově umožňují volbu z 5 profilů Eco, Normal, Sport, Comfort a Individual.

Počáteční nabídka motorů zahrnuje dva benzínové a dva dieselové, vždy s přeplňováním. Pro všechny je také standardem systém stop-start a regenerativní brzdění. Základní 1.2 TSI 63 kW spotřebovává 4,9 l/100 km – stejně jako silnější 1.4 TSI 103 kW s technologií vypínání dvou válců. Naftu konzumuje známý 1.6 TDI 77 kW se spotřebou 3,8 l/100 km, vrcholným motorem pak prozatím bude 2.0 TDI 110 kW (150 k) se spotřebou 4,1 l/100 km. Chystá se také 1.6 TDI BlueMotion se spotřebou 3,2 l/100 km. Pohon všech kol 4Motion bude k dispozici teprve v průběhu roku 2013.