Mini Paceman: oficiální představení

0

Mini Paceman je až po A-sloupek zcela shodný s pětidveřovým Countrymanem. Má ale klopenější střechu, šikmé C-sloupky bez malého okénka, jinak tvarovaná zadní světla, výrazněji vyboulené zadní blatníky a pod znakem Mini na třetích dveřích nese velké logo Paceman. Třídveřový model je o 24 mm kratší než Countryman, podvozek je o 1 cm blíže zemi a výška se celkem zmenšila o 31 mm.

Zavazadelník nabídne v základu 330 l, po sklopení opěradel až 1080 l (Countryman nabízí 350 l/1170 l). Podle Mini je nižší a sportovněji naladěný podvozek Pacemanu zárukou dynamičtějších jízdních vlastností. Uvnitř se veškeré změny odehrály pouze ve 2. řadě, která je narozdíl od Countrymanu výhradně dvoumístná.

Pod kapotou najdeme dobře známé motory: základní benzínový Paceman Cooper má atmosférickou jedna-šestku o výkonu 90 kW (122 k), kombinovaná spotřeba činí 6 l/100 km a akcelerace na stovku trvá 10,4 vteřiny. Vrcholný Cooper S pak dostal přeplňovanou verzi téhož motoru o výkonu 135 kW (185 k) s kombinovanou spotřebou 6,1 l a zrychlením na stovku za 7,5 s.

Dieselové motorizace zastupuje Cooper D poháněný vznětovou jedna-šestkou o výkonu 81 kW (110 k), na stovku se dostane za 10,8 vteřiny a spotřebuje jen 4,4 l. Silnější alternativou je Paceman Cooper SD s naftovým dvoulitrem o výkonu 105 kW (143 k), zrychlením 9,2 vteřiny a spotřebou 4,6 l.

Pro všechny modely je standardem šestistupňová manuální převodovka, automat se stejným počtem převodů je za příplatek. Pohon všech kol ALL4 odvozený od systému xDrive mateřského BMW se běžně dodává jen pro Cooper S. U ostatních motorizací je třeba si za něj opět připlatit.

Mini Paceman se naživo ukáže na pařížském autosalonu, prodej bude zahájen příští rok na jaře. Jako první bude na řadě domácí britský trh, kde se spuštění prodeje plánuje na 15. března a základní cena za Mini Paceman Cooper činí 18 790 liber (570 tisíc korun).