Tak nějak už odjakživa nemám rád věc, které se říká střední proud. Nemám rád většinu hudby, která se hraje v rádiích, rád dělám věci jinak než většina ostatních a když se něco obecně považuje za kvalitní a výborné, ptám se, zda tomu opravdu tak je. Vzpomínám si, jak jsem kdesi četl názor o tom, že naftové motory nemohou být výkonné. Odůvodnění tam tehdy byla různá, ale závěr měl vyloženě grády. Autor totiž uváděl, že nic dieselového nemůže být považováno za výkonný motor, ovšem s jedinou výjimkou – řadového šestiválce od BMW. Máme demokracii, takže si de facto každý může psát, co chce. Pravdou ale je, že se chvála snáší na tento diesel ze všech stran a to až v takové míře, že by to mohlo být pomalu považováno za podezřelé. Takže se ptám, opravdu jsou řadové šestiválce od mnichovské automobilky tak úžasné, jak všichni tvrdí?

Malý velký facelift

Jako nápovědu k zodpovězení docela zapeklité otázky jsem si vzal BMW X3. Současnou generaci máme na trhu už nějaký ten pátek, takže vám ji určitě nemusím dlouze představovat. Mimochodem shodou okolností tenhle testovací exemplář dorazil do redakce ve stejném týdnu jako bazarové BMW X5 první generace. Když postavíte oba tyto automobily vedle sebe, naplno poznáte, jak druhá generace X3 narostla. Vedle staré X5 vypadá jako její plnohodnotný konkurent, ne jako menší sourozenec. Ale to jsem trochu odbočil…

BMW X3, ačkoliv to asi zachytil jen málokdo, prošlo v druhé polovině roku 2010 drobným faceliftem. Kromě vyložených drobností a malých detailů došlo také na věci podstatné. V nabídce se objevily dva nové motory. Dvoulitrový benzinový čtyřválec, který lze za příplatek doplnit osmistupňovou automatickou převodovkou, útočí na zákazníky-ekonomy. Jde totiž o nejdostupnější motorizaci (jako jediná má první cenu pod hranicí jednoho milionu). Kromě toho ale dostalo prostřední SUV také vrcholný diesel, a jak asi už tušíte, jde o onen bájný řadový šestiválec. Konkrétně s označením 35d, což v praxi znamená 313 koní a 630 Nm. A podle pověsti, která jej obchází, to značí také dechberoucí zátah, příkladnou kultivovanost a stále příznivou spotřebu.

Jaderný reaktor

Tedy alespoň pokud budeme brát v úvahu pouze tabulkové údaje. Maximálně zvládne BMW X3 xDrive35d 240 km/h a na stovce je pod šest vteřin. To už podle všeho stačí na řádné potrápení kdejakého sportovního automobilu včetně oněch slavných Passatů, kteří se nám poněkud rozmnožili. V kombinaci s udávanou spotřebou pak jde o hotový zázrak techniky. No řekněte sami, není spotřeba pohybující se mezi necelými šesti až sedmi litry u více než třísetkoňového motoru zázračná? Pořád se ale bavíme o číslech, která najdete během pěti vteřin na internetu. Pojďme se raději projet.

Stačilo první zmáčknutí startovacího tlačítka, první nastartování naftového motoru, první pomalý rozjezd… Ihned je jasno v tom, že ta v úvodu zmiňovaná chvála nebude úplně scestná. Tahle jednotka totiž dokáže něco, čemu se říká láska na první pohled. V našem případě to bude láska na první nastartování. Motor jde téměř bez vibrací a hlavně, ten zvuk…

Šestiválce obecně mají hodně co nabídnout a určitě uvedou do rozpaků kdejakého ortodoxního příznivce benzinových jednotek. Tenhle testovací má na uvádění do rozpaků vyloženě talent. A to mám na mysli jak jízdu na silnici, kdy se kdekdo diví, že to nenápadné černé BMW stále jede za tou Panamerou, tak zvuk. Přirozeně, nemá benzinové charisma, ale má jiné charisma, které také hodně zaujme. Když dáte plynový pedál až na podlahu a vytočíte motor do maximálních otáček (a že jde až nenaftově hodně vysoko), budete mít pocit, jako kdyby se vám během snídaně nastartoval pod stolem jaderný reaktor.

A spotřeba? Zázračná není, to už jsem psal, ale je minimálně hodně dobrá. Ve městě si BMW X3 řeklo o necelých deset litrů, mimo nebyl problém jít pod osm. Sečteno a podtrženo, průměr testovaného motoru skončil na 9,7 l/100 km. Spotřebomilové asi nebudou nadšeni, ale vzhledem k tomu, jak tohle auto jezdí, nezbývá než si elegantně sundat klobouček z hlavy.

Je to jízda 

Jízda je kapitola sama pro sebe. Chcete se za volantem svého SUV bavit, no pak vám asi nezbývá nic, než si pořídit BMW. Ačkoliv chtějí také konkurenti nabídnou zábavu za volantem a v tomto ohledu udělali obrovský skok kupředu, BMW je stále o kousíček napřed. Jde o řízení, podvozek i o celkový projev auta. Pro slečinky bude možná řízení až příliš tuhé, ale to je asi tak jediná záležitost, proti které by snad někdo někdy mohl protestovat. Já ji ale naopak chválím.

Určitě nemusím zdůrazňovat, že tuhé řízení v kombinaci s povedeným podvozkem a zvukem „jaderného reaktoru pod stolem“ udělá radost každému, kdo má v krvi alespoň nějaké to promile ne alkoholu, nýbrž benzinu, respektive nafty. V zatáčkách má BMW X3 tolik sebevědomí, jako jeden v minulosti proplesknutý ministr zdravotnictví a na dálnici platí to samé…

Řadový naftový šestiválec je standardně spojen s osmistupňovou automatickou převodovkou. Schválně můžete tipovat, která firma ji má na svědomí. A tipovat můžete pouze jednou, protože to je velmi jednoduché. Ano, jde o všude možně používané ZF8 HP. Hledat nějaké neduhy by bylo zbytečné. Tahle převodovka se nadmíru povedla, o čemž svědčí právě obliba u různých automobilových výrobců. Hlavní výhodou je fakt, že řadí inteligentně a u BMW X3 35d schopného sportovní jízdy také přijdou vhod páčky pod volantem. Doba se zkrátka mění a o sportovním svezení v kombinaci s dieselem (nebo dokonce SUV) se bude mluvit čím dál více. Pořád se s tím nemohu tak úplně smířit, ale naprosto to chápu. Já sám jsem se na okreskách v okolí Karlštejna culil za volantem X3 jako z nebe širokého měsíček na kompost.

Není diesel jako diesel

Závěrem se musím omluvit všem, kteří čekali obvyklé věty týkající se designu, interiéru, zavazadelníku… BMW X3 jsme už v redakci několikrát měli, tak proč se zdržovat zbytečným opakováním, když jde o jízdně tak zajímavé auto. Ve stručnosti řeknu, že interiér je strohý a jednotvárný, což ale není u BMW žádná zásadní novinka. Naopak potěší malý volant s tlustým věncem (výborně se drží) a sedačky s výrazným bočním vedením.

BMW X3 xDrive35d je coby vrchol nabídky u této řady hodně povedeným autem. Nějak se mi nezdá, že jsem mu nic nevytknul, ale zabývat se jednotvárným interiérem nebo tlačítkem „navigace“, která ovšem nainstalovaná není, nebudu. To jsou zbytečnosti, a kdo chce, ten si je doplatí. Důležité jsou výborné jízdní vlastnosti a motor. Jak to s ním tedy je?

Nažhavte Google, vyhledejte testy z jiných medií, a když budete mít čas, udělejte si seznam, jak tenhle motor kdo hodnotí. Jedni o něm mluví jako o výborném, jiní jako o špičce kategorie vznětových motorů, další jej považují za sportovní a jiní zase za maximálně povedený. Já k tomu mohu přidat jediné. Všechno tohle, stejně jako ona chvála zmiňovaná v úvodu, je pravda. Gratulujeme.

Základní cena: 1 345 000 Kč
Cena testovaného vozu: 1 658 325 Kč

Technické údaje
Motor: přeplňovaný vznětový šestiválec 2993 cm3
Max. výkon: 230 kW (315 k) při 4400 ot./min.
Max. točivý moment: 630 Nm při 1500-2500 ot./min.
Převodovka: osmistupňová automatická
Max. rychlost: 249 km/h
Zrychlení 0-100 km/h: 5,8 s
Délka x šířka x výška: 4648 x 1881 x 1675 mm
Rozvor: 2810 mm
Objem zavazadlového prostoru: 550/1600 l
Pohotovostní hmotnost: 1925 kg
Spotřeba město/mimo město/komb.: 6,7/5,8/6,1 l/100 km
Průměrná spotřeba v testu: 9,7 l/100 km
Emise CO2: 162 g/km
Palivová nádrž: 67 l