Porsche a SUV byl protimluv do roku 2002, kdy se poprvé objevilo Cayenne. Historku o rozhořčených fanoušcích na jedné straně a finančně zachráněné automobilce na druhé, jste snad už slyšeli stokrát. Žádné podobné haló se kolem Macanu nekoná. Není prostor na dramatizaci něčeho, co bylo dlouho dopředu jasné. Porsche jde po trendech a kompaktní SUV jsou jedním z nejvýznamnějších. A tak se už ani nedivím, že jen co se Macan objevil v ceníku, už je vyprodaný na rok dopředu.

Macan je na první pohled víc sexy než Cayenne. Můžou za to nejen rozměry, díky kterým je auto výrazně kratší (ubylo 17,5 cm), ale i o něco užší a nižší. Když oba vozy postavíte vedle sebe tak, jak jsem to udělal já na proseckém parkovišti dealera, zepředu možná budete na moment váhat. Jiné pohledy vás ale dokáží přesvědčit, že Macan je svébytným autem.

A to ať už jde o nádhernou přední kapotou, která se zvedá nahoru včetně rámečků světel (podobně to má třeba Mini Cooper), pěknou siluetu se svažující se střechou vzdáleně připomínající kupé, nebo naprosto dokonalá 3D brzdová světla s vystouplými linkami usazená do hladce řešené zádě. Na novince je vidět, že designéři nemuseli navazovat na žádný předchozí model a dostali zcela volnou ruku. Je to pecka! Ale pecka jsou i položky v příplatkové výbavě. Všimněte si krásných kol na okolních fotkách. Mají 21 palců, jsou v designu Porsche 911 Turbo a musíte za ně vyložit na stůl 68 Františků Palackých a pak ještě doplatit DPH.

 

Vnitřní pro a proti

Pokud mám sáhnout po vhodném srovnání, je rozdíl v kabině mezi Cayenne a Macanem asi takový, jako mezi 911 a Caymanem. Jednodušeji pojatá palubní deska má o dva budíky méně. Otáčkoměr je ale samozřejmě stále dominantou, zobrazuje digitální rychlost, nebo se můžete pokusit o odhad s klasicky rozmáchlého rychloměru vpravo, který rychlost spíše jen naznačuje. Je dobře, že si Macan vzal digitální budík vpravo, který zobrazí mapu, schéma rozložení točivého momentu mezi kola, měřič gravitačního zrychlení a další životně důležité údaje z palubního počítače. Na řidiče ovšem uvnitř čeká jedna lahůdka – volant z Porsche 918 Spyder. Je to pěkné držet v ruce něco, co si vzalo inspiraci z vozu za 22 milionů korun.

Nemusím nikomu dlouze vysvětlovat, že ten, kdo už v nějakém novém Porsche seděl, se bude v Macanu cítit jako doma. A dokonce si poradí i se zdánlivě nepřehledným středovým panelem, který připomíná množstvím tlačítek stropní panel z dopravního letadla. Familiérní jsou nejen použité materiály a jejich vůně, ale třeba i sportovně střižená sedadla. Hlavní rozdíl mezi Cayenne a Macanem poznáte na zadních místech, která jsou pro člověka mého vzrůstu absolutně nepoužitelná. Nasoukat se – jak se říká – sám za sebe mi dalo pořádně zabrat a moc dlouho bych to vzadu nevydržel.

To je také důvod, který bude vést některé lidi od prvotního nadšení k přehodnocení svých nároků a následné koupi Cayenne. I když má Macan poměrně objemný kufr s kapacitou 500 l, manko ze zadních míst to nezachrání. Tohle nemůže být jediné auto pro rodinu, pokud se za ni nepovažuje párek kariéristů s nulovou touhou po budoucích ratolestech. Ale možná je to vynikající dárek za maturitu na prestižním soukromém gymnáziu pro syna, který už nemohl vydržet, jak se mu všichni smějí, že jezdí v Cayenne první generace po tatínkovi. A nebo tu je ještě milenka…

 

Audi? Neznám!

Ale pozor, ještě pečlivě zvažte, čím necháte svou přítelkyni vlastně jezdit. Macan je k dostání zatím se třemi motory, přičemž ideální pro slečnu bude dieselová verze. U základního benzinu Macan S bych si už s výkonem 340 k dělal vrásky a testovaná top varianta Macan Turbo s výkonem 400 koní patří spíše do rukou zkušenějším řidičům. Navíc, jezdit s ním jen na kafíčko do Pařížské a zpátky do satelitu by byla velká škoda. Tohle auto totiž umí věci!

Na začátek je potřeba připomenout přiznání Porsche – ano Macan vychází z Audi Q5. Jenže jen přeznačkovat auto, to by si v Zuffenhausenu nedovolili. A tak jsou celé dvě třetiny vozu zcela nové, nebo alespoň pořádně předělané. Úplně nový je dvakrát přeplňovaný šestiválcový motor, Porsche také silně upravilo podvozek a dokonce i nahradilo pohon všech kol. Zatímco Audi Q5 jej řeší stálým poměrem, Macan má mezinápravovou spojku, která bleskově rozděluje „krouťák“ na kola podle potřeby. Že je v běžných situacích přenášen téměř plně na zadní nápravu snad ani není nutné naznačovat.

Macan je navíc první auto ve své kategorii, které nabízí vzduchový podvozek. V Turbu je standardem, u slabších verzí se za něj platí. Už se ale nenastavuje samostatným ovladačem jako ve velkých SUV, auto se zvedá a klesá samo. Ve standardním režimu má světlou výšku 183 mm, přepněte na sportovní režim a auto si sedne o 10 mm. Pokud se přece jen odhodláte i na jízdu mimo asfalt, je tu kouzelné tlačítko off-road. To auto vyzdvihne na 230 mm výšky. S tím už se dá zvládnout hodně věcí, ale přiznám se, že jsem se s těmi drahými koly a mým podpisem na zápůjční smlouvě jednoduše bál.

 

V jiném světě

Ale věřte mi, že jestli někde Macan předvede maximum svých schopností, tak to bude v každém případě na asfaltu. A i když si neodpustím drobnou výhradu ke zvuku motoru, který není nikterak dramaticky oslnivý, na zážitek s Macanem na okreskách v okolí Prahy vzpomínám se slzami dojetí v očích. To proto, že mi hned po prvních kilometrech vlezla do hlavy slova „nejlépe jezdící SUV všech dob“ a nezmizela ani dlouho poté, co jsem auto vrátil.

Jasně, Macan Turbo předvádí brutální akceleraci. Dvě turba jsou nastavena tak, že jednoduše zaberou na začátku otáčkového spektra a nepoleví až do konce. Proto také auto běžně dokáže vystartovat z nuly na stovku za 4,8 sekundy a pokud použijete u příplatkového balíčku Sport Chrono systém launch control, zvládne to ještě o dvě desetinky rychleji (a navíc dostanete na palubní desku pěkné ručičkové stopky).

Není mnoho takových SUV, které toto zvládnou, ale existují. Jenže jakmile přijde zatáčka, bortí se jejich sebevědomí a raději prudce přibrzdí, než by si udělali výlet do oranice. Ne tak Macan! Tam, kde to ostatní vzdávají, vřítí se Porsche do zákruty a bez jediného mrknutí světlometu ji vykreslí jako dobře ořezané kružítko.

A to není řízení s elektrickým posilovačem kdovíjak upovídané, je ale přesné. Do toho přizvukuje osmistupňová dvouspojková převodovka PDK tak svižně a hladce, že je snadné zapomenout na páčky plus a mínus pod volantem. V zatáčce se Macan nenakloní ani o píď, a to pořád není muší váha. Verze Turbo váží přes 1,9 tuny. V ruce je ta váha cítit. Víte, že je tam. Ale Macan vás povzbuzuje k tomu, abyste ji ignorovali. Připadal jsem si až nebezpečně. Ale vyvázl jsem živý,což jen dokazuje, že se tohle SUV z hlediska jízdních vlastností dokonale povedlo.

 

Však oni si zaplatí

Macan se předvádí v zatáčkách, ale jde mu to samozřejmě i v přímce na dálnici. Zrychlit na českou sto-třicítku je pro něj absurdně jednoduchá záležitost. Turbo ale zrychluje s plnou chutí i po překročení dvoustovky. Opět další z aut, které budu závidět německým řidičům! Je ale jasné, že pak je potřeba počítat s odpovídající spotřebou. Když jsem si Macanem hrál, ukazoval okolo 16,5 litru benzinu na 100 km. Trochu klidnější jízda vás může přiblížit k deseti litrům. Ale chce to hodně pevné nervy.

Ale vždyť se také bavíme o nejsilnější a nejrychlejší verzi. Kdo je šetřílek, má tu mnohem levnější diesel. Hádám, že bude oblíbený, i když má Porsche zábavnou cenovou strategii. Stojí 1 634 000 Kč, tedy úplně stejně jako Macan S. A pokud toužíte po Turbu, musíte sáhnout do peněženky mnohem hlouběji. Cena 2 235 000 Kč je jen začátek. Jestli se vám líbí auto na okolních obrázcích, představte si u něj balík 2621 tisícikorun. Ale ti, co se svezli už ví, že za nejlépe jezdící SUV se prostě připlatit vyplatí.

Porsche Macan Turbo S
Motor – zážehový 2x přeplňovaný šestiválec, 3604 ccm, 400 k / 6000 ot.min-1, 550 Nm / 1350-4500 ot.min-1
Převodovka – osmistupňová automatická, pohon všech kol – mezinápravová spojka
Jízda – 0–100 km/h za 4,8 s, 266 km/h, kombinovaná spotřeba 9,2 l/100km
Rozměry – 4699 x 1923 x 1624 mm , rozvor 2807 mm
Pohotovostní hmotnost – 1925 kg
Zavazadelník – 500 / 1500 0 l
Základní cena – 2 235 000 Kč