Automobilky vycítily, že v segmentu kompaktních SUV, chcete-li crossoverů, je teď největší příležitost nahnat krizové ztráty. A tak tu má svého nového zástupce kde kdo. Najdeme tu Škodu Yeti, Hyundai ix35, Mitsubishi ASX, ale i staré známé jako Nissan Qashqai, nebo Toyotu RAV4. Výběr je opravdu veliký a konkurence neúprosná. Každý musí přinést něco zajímavého, jinak bude odsouzen do propadliště dějin. Takže jak se představí Subaru Forester?

Vzhledově Japonec za konkurencí v žádném případě nezaostává. I když se už po našich silnicích pohybuje dobré dva roky, vypadá pořád k světu a jeho design nestárne. Přítomnost naftového agregátu pod kapotou navíc hlásí velký nasávací otvor na víku motorového prostoru. Zvenčí to vypadá zajímavě, zevnitř přidává neobvyklou kulisu výhledu přes přední sklo.

Subaru Forester hraje prim zejména co se týče vnitřní prostornosti. Už samotný tvar karosérie totiž napovídá, že uvnitř bude místa opravdu hodně. Na předních sedadlech, která jsou velmi komfortní, se sedí vzpřímeně, překvapivě ale nízko. Palubní deska se tak zdá být ještě mohutnější. Místa se dostává ve všech směrech, sedadla by ale mohla mít trochu výraznější boční vedení. Vzadu je komfort pro dva dospělé lidi na výbornou, tísnit se nebudou ani v jednom směru. Páté místo je trochu nouzové a tak ho doporučuji využít spíše jako pohodlnou loketní opěrku a držák na nápoje.

Radost pro chalupáře

Už předchozí Forester dobře sloužil chalupářům jako příhodný nástroj na stěhování a ani s novou karosérií nepokazilo auto čest svému jménu. Dovnitř se vejde 450 litrů, po sklopení sedaček 1610. To zní spíše jako průměrná hodnota, důležité ale je,  že kufr je dlouhý i široký přes metr a velmi dobře přístupný přes páté výklopné dveře. Nákladová hrana je navíc v ideální výšce. Zadní sedadla se dají sklápět stisknutím tlačítka.

V interiéru bych si dovolil svou kritiku obrátiti k pojetí palubní desky. Ta je, jak je u Subaru zvykem, velmi strohá a tvrdé plasty tu hrají prim. Volant ani rádio nepůsobí nejnovějším dojmem, na druhou stranu hraje audiosoustava velmi dobře. Škoda je palubního počítače, který se špatně ovládá pomocí kolíčku zastrčeného mezi budíky. Navíc zobrazuje jen průměrnou a aktuální spotřebu. Dojezd chybí.

Boxer jenom pro něj

Subaru Forester nabízí oproti své konkurenci jednu raritu. Jde o pohonnou jednotku s označením Boxer Diesel. Moderní naftový agregát oplývající přímým vstřikováním systému common-rail má totiž čtyři válce uložené proti sobě. To má za následek důležitou pozitivní vlastnost – tichý chod. Oproti běžným turbodieselům je jeho výhoda poznat na první poslech, zejména motory z koncernu Volkswagen daleko zaostávají. Pohonná jednotka je tichá hlavně během volnoběhu, ani v nízkých otáčkách výrazněji neruší.

Šestnáctiventilový boxer má výkon 108 kW (147 koní) a maximum točivého momentu 350 Nm. To je víc, než se podařilo Toyotě vytlačit z jejího motoru 2.2 D-4D nebo Hyundaii z jeho dvoulitru CRDi. Dobrá práce! A to ještě před pár lety nemělo Subaru v naftových motorech žádné velké ambice! Ale i většina zákazníků ukazuje, že mají smysl. Pohonná jednotka se pojí se 6stupňovou manuální převodovkou, která ji dovoluje držet ve správném rozmezí otáček mnohem déle, než v jiných modelech Foresteru standardní pětikvalt.

Právě mezi 1800 až 2500 otáčkami se motor chová zvukově velmi klidně, svižně však reaguje na pokyny od plynového pedálu. Jízda nad 3000 otáček je pak už výrazně hlučnější, díky dlouhým převodům se jí ale dočkáte jen na dálnici poměrně daleko za rychlostním limitem. Jedinou slabinou manuálu je těžká spojka. Zabírá velmi odspodu a je potřeba si na ni chvíli zvykat. Práce s ní je pak nejvíce nepříjemná hlavně při popojíždění ve městě. Automat by se mi líbil mnohem víc.

V Česku jako doma

Forester je ideální volbou na české silnice, kterým se tak často přezdívá „tankodrom“. Nejen díky povedenému pohonu všech kol (mezinápravový diferenciál s viskózní spojkou), ale hlavně kvůli komfortnímu naladění. Auto dobře filtruje nerovnosti, ať už podélné nebo příčné. A to na 17 palcových kolech s pneumatikami 255/55R17.

Není problém s ním ve vyšších rychlostech překonávat lehký terén. Kvůli měkkosti podvozku však v zatáčkách dochází k výraznějším náklonům karosérie. Aktuální modelový rok měl sice přinést jisté vylepšení díky tužší nápravě, oproti konkurenci ale Forester v tomto směru pořád trochu zaostává. Můžu ho tak vřele doporučit hlavně těm, kteří nemají ambice na sportovní cestování a jízdu si raději vychutnají v klidu a maximálním možném pohodlí.

Cena bolí, ale…

Jak už jsem psal na začátku, Achillovou patou Subaru Forester 2.0 TD-E je hlavně jeho cena. Oproti benzínové verzi musíte počítat s příplatkem 100 tisíc korun. Dostanete ale lepší manuální převodovkou a motor s tabulkovou spotřebou 6,4 litru nafty na 100 km. Během testu si v průměru řekl o 7,8 litru.

Japonec se navíc může oproti konkurenci pochlubit bohatou základní výbavou. Ve voze chyběly jakékoliv příplatky, zkoušel jsem verzi Comfort. Její součástí tak byla 17″ kola, povedené rádio s měničem na 6 CD, automatická klimatizace, panoramatické střešní okno, stabilizační systém VDC nebo asistent pro sjíždění kopců – Hill Assist.

Subaru Forester i po dvou letech ukazuje, že je nepřehlédnutelným hráčem na stále hustším poli kompaktních SUV. Tradice této značky ve výrobě čtyřkolek, komfortní cestování a neobvykle řešený turbodiesel s tichým projevem jsou nejlepším důvodem pro tohoto „lesníka“.

Plusy: tichý a úsporný motor, prostornost, komfort
Mínusy: náklony v zatáčkách, mnoho tvrdých plastů, polovičatý palubní počítač

Základní cena: 760 000 Kč
Cena v testované výbavě: 820 000 Kč

SUBARU FORESTER 2.0 TD-E
Motor plochý vznětový přeplňovaný čtyřválec boxer
Objem 1998 ccm
Výkon 110 kW (k) při 3600 ot./min.
Točivý moment 350 Nm při 1800-2400 ot./min.
Maximální rychlost 186 km/h
Zrychlení 10,4 s
Převodovka 6stupňová manuální
Spotřeba město/mimo/komb 7,2 / 5,8 / 6,3 l/100 km
Spotřeba během testu 7,8 l/100 km
Palivová nádrž 64 l
Délka x šířka x výška 4560 x 1780 x 1700 mm
Rozvor 2615 mm
Hmotnost 1625 Kg
Zav. prostor min/max 460 /1610 l

 

Foto: Lukáš Dittrich