Opravdu potřebuju navigaci do auta?

0

Položme si pár otázek a zkusme si na ně odpovědět.

Opravdu potřebuji navigaci do auta?

Není to již dnes v době smartphonů pouze přežitek a zbytečnost?

Zkuste mě přesvědčit o tom, že navigace jsou dnes stále potřebné.

Ačkoliv se v posledních letech přesouvá navigování do mobilů, navigace do auta nebyli nikdy dostupnější. I kvalitní modely dnes dokážete sehnat za slušné peníze. A to nemluvíme o tom, že téměř standardem je v nových autech střední a vyšší třídy již integrovaný GPS systém samotných automobilek.

Takže ne, navigace do auta rozhodně nejsou přežitkem a ještě dlouhou dobu nebudou.

Pokud si tedy nyní pokládáte otázku, kdo tedy navigaci potřebuje, můžeme obecně shrnout důvody, proč si ji lidé pořizují.

– často cestují a nechtějí se ztrácet

– chtějí mít aktuální přehled o dopravní situaci před nimi

– chtějí najít nejbližší nebo nejrychlejší cestu z bodu A do bodu B – čas jsou peníze

Neztratíte se

Pokud jezdíte pouze ve vašem okolí, patrně znáte každou zkratku a uličku. Navigace pro vás není potřebná. Jenže co když jezdíte často třeba na druhý konec republiky a potřebujete najít jednu uličku v Ostravě.

V takovém případě je navigace nezbytná, protože kvalitní GPS navigace vás nenechá ve štychu a vždy najde cestu tam, kam potřebujete.

Vyhnete se dopravním zácpám

Ačkoliv nebývá standardem, že GPS navigace mají aktuální informace o dopravě, ty lepší modely ano. Často vás tak upozorní na dopravní zácpy, nehody či uzavírky silnic a dálnic. Lepší navigace vám pak automaticky navrhnou trasu, abyste se zdržení vyhnuli.

Pokud tedy trávíte podstatnou část dne na silnicích, může vám navigace ušetřit hodiny času, které pak můžete strávit se svými přáteli nebo rodinou.

Peníze jsou čas

Zpravidla vždy existuje celá řada možností jak se dostat z bodu A do bodu B a každá z nabízených tras má svá specifika. Pokud chcete ušetřit, zvolíte si nejekonomičtější trasu, kterou vám navigace spočítá na základě dat za ideálních podmínek. Raději byste ušetřily čas? Pak si zvolíte nejrychlejší trasu nejkratší trasu.

Jaké mám možnosti?

V podstatě existují 3 základní možnosti, jak využívat navigační systém v autech:

– koupit si automobil s integrovaným navigačním systémem (u nových automobilů střední a vyšší třídy téměř standard)

– koupit volně stojící navigaci do auta

– používat mobilní aplikaci ve vašem telefonu či tabletu

Výhodou volně stojících navigací a mobilních aplikací je možnost přesouvat z jednoho vozidla do druhého. V případě obou je třeba mít napájení.

V případě, že se rozhodujete o koupi volně stojící navigace do auta, doporučujeme číst recenze, testy a hodnocení jak zákazníků, tak odborníků v oboru. Reálné reference vypoví o navigaci mnohé. Doporučujeme navštívit také servery typu TestKvality.cz, popřípadě SmartMag.cz, kde najdete žebříček, ukazující nejlepší navigace do auta analyzované na základě řady faktorů. Výběr slouží pro vaši inspiraci a třeba i pomůže vybrat ten pravý model přesně pro vás.