V minulosti byl Lexus hodně dlouhou dobu prakticky jedinou automobilkou, která se mohla chlubit téměř kompletní hybridní nabídkou. Pouze nejmenší sedan IS se hybridu nedočkal, protože ještě před pár lety by mu kvůli akumulátorům mnoho z původního objemu zavazadelníku nezbylo (Toyota na místo hybridu nasadila naftové IS).
Stejně tak SUV označené jako RX se mohlo nerušeně hřát na výsluní, protože v podstatě neexistovala konkurence. Jenže zájem o hybridní auta v dnešní snad až eko-paranoidní době vzrostl a také ostatní automobilky došly k závěru, že má smysl vyvíjet i velké SUV osazené hybridní pohonnou jednotkou. Postupně tedy přišlo BMW X6 ActiveHybrid, Porsche Cayenne Hybrid S a Volkswagen Touareg Hybrid. Skončily pro Lexus RX zlaté časy?
Stále jediný na trhu
Ne, neskončily, a to i přes příchod dalších hybridů. Vtip je v tom, že ani jeden z výše jmenovaných nepředstavují přímou konkurenci pro Lexus RX 450h. Smysl hybridního BMW X6 jsem hledal opravdu hodně dlouhou dobu a nakonec jsem ho (aby se neřeklo) zařadil do kategorie „výkladní skříň automobilky“. Budiž, BMW chtělo světu ukázat, že také umí udělat hybrid a aby to s tou ekologií nebylo zas tolik vážné, dalo mu pod kapotu přeplňovaný osmiválec a malinkatý elektromotůrek. Krom toho vlastně ani nejde o opravdové SUV.
Sourozenecká dvojice Cayenne a Touareg představuje pro Lexus RX výraznější hrozbu, ale také ona míří na trochu jiné zákazníky. VW a Porsche chtěli nabídnout o něco úspornější variantu k osmiválcovému Cayennu S, což se nakonec povedlo. V případě Touaregu pak jde podle mého názoru o vlajkovou loď Volkswagenu. Obě koncernová SUV hrají více na sportovní city řidiče. Zatímco Lexus svou rychlou stránku důsledně maskuje, u Cayennu to je právě naopak (proto se také jmenuje Cayenne Hybrid S). Cayenne a Touareg jsou výkonnější, v konečném důsledku rychlejší, mají vyšší spotřebu a jsou dražší. Lexus RX 450h tedy zůstává stále jediný svého druhu a drží si dvě zajímavá prvenství. Zaprvé je to nejdostupnější luxusní hybridní SUV a zadruhé z pohledu ekologie dává alespoň z části smysl.
S hybridní čtyřkolou nebo bez?
V současné nabídce Lexusu najdete celkem tři verze modelu RX. Základ samozřejmě obstarává provedení 350 osazené pouze spalovacím šestiválcem. Nad ním pak stojí „čtyřistapadesátka“, což už je hybrid, ale vedle spalovacího motoru používá pouze jeden (ten větší) elektromotor umístěný v hybridní převodovce. Komu by ani to nestačilo, ten může sáhnout po absolutním vrcholu, tedy po takzvané hybridní „čtyřkolce“. Ke spalovacímu šestiválci a přednímu elektromotoru dostane ještě jeden elektromotor umístěný u zadní nápravy.
Ano, jedná se o podobný systém, který je aktuálně novinkou u francouzského Peugeotu. Druhý elektromotor totiž není nijak spojen se zbytkem hnacího ústrojů a stará se pouze a jenom o zadní nápravu. Lexus svůj hybridní pohon všech kol nazývá E-Four. Jen pro pořádek dodám, že právě on se dostavil k redakčnímu testu.
Napohled možná zvláštní, ale…
Upřímně řečeno, znám i hezčí auta, než jakým je Lexus RX. Nebudu rozebírat konkrétní části karoserie, sympatie týkající se designu stejně závisí na vkusu jednoho každého člověka. Jak se říká, sto lidí, sto názorů, sto pravd… Lexusu RX ovšem nelze upřít na kategorii SUV příznivou hodnotu odporu vzduchu cx=0,32 a hlavně mu nelze upřít „punc luxusu“. Na tomhle autě zkrátka okamžitě poznáte, že je opravdu luxusní. Ale ani to nebyla věc, která způsobila, že jsem si RX hodně oblíbil. Ten pravý důvod je ukryt v interiéru.
Upozorňuji vás, že teď se bude chválit ve velkém. Na Lexusu RX je nejlepší okamžik, kdy se do auta posadíte a zabouchnete za sebou (tedy pardon, chtěl jsem říci potichoučku zaklapnete) těžké dveře. Jakmile to uděláte, jste naprosto odděleni od okolí a cestu absolvujete ve svém vlastním tichém, precizně zpracovaném a kůží provoněném světě. Pravdou samozřejmě zůstává, že i Cayenne nebo Touareg tohle umí (aby ne, všechno to jsou auta s cenovkou cca 2 miliony), ale RX to dělá z neznámého důvodu trochu jinak. Lépe. Dokážu si představit, že právě toto bude důvod vedoucí zájemce ke koupi hybridního Lexusu. Kdyby to šlo, neudělil bych za tyto schopnosti jedničku, ale nulu.
Původní sláva vybledla
V době uvádění na trh Lexus prezentoval se vší vervou pár zajímavých věcí, které byly tehdy považovány ještě za novinky. Jejich sláva ovšem s postupem času vybledla. Například inovativní ovládání multimediálního systému pomocí jakého si joysticku. Řešení efektní, ale ne efektivní. Tahle něco jako myš totiž vyžaduje od řidiče až moc pozornosti. Můj tip je, že od takového řešení Lexus při první příležitosti upustí. Dalším v pořadí je head-up displej. Konkurence nabízí větší, barevnější, zobrazující více údajů. Ten v Lexusu svůj účel plní, ale už to není takový hit. On vůbec celý multimediální systém nevypadá kdo ví jak, respektive vypadá, že se Lexus inspiroval zhruba u Windows 3.11 (v kombinaci s tou myší je výsledný dojem opravdu věrohodný). Ale také zde si tipnu, že při prvním faceliftu se dočkáme něčeho graficky vyspělejšího.
Jak už jsem napsal, v interiéru panuje maximální komfort a absolutní ticho. V klidu si tak můžete vychutnat kvalitu systému Mark Levinson. Ten jsem jen tak mimochodem dlouhou dobu považoval za absolutní špičku. Lepší je snad už pouze Bang and Olufsen, který používá Audi. Jeho problém je v tom, že za něj přihodíte klidně 180 000 Kč. V Lexusu se jednoduše cestuje první třídou, a i když má pár much (víko zavazadelníku lze dálkově otevřít až po odemčení vozu), považuji ho za skoro až dokonalý automobil.
Ekologie? Raději „ekologie“
Pokud sáhnete po hybridní 450h, budete mít k dispozici celkový výkon 299 k a 335 Nm. Nezáleží na tom, zda je v autě přítomen jeden nebo dva elektromotory, protože řídící jednotka všechno stejně koriguje tak, že ze systému více než 299 koní nedostanete (je to dáno schopnostmi akumulátoru). O RX platí to samé, co o většině jiných hybridech – jezdí, jako kdyby mělo o dva válce větší motor. Stovku zvládne za 7,8 sekund a díky přítomnosti elektromotorů s vysokým točivým momentem nabídne velmi zajímavé pružné zrychlení.
Lexus RX vás ovšem důsledně nabádá ke klidné jízdě. Aktivovat si můžete třeba „Eco – mód“, který otupí reakce na plynový pedál, ale to není hlavní důvod, proč v něm nebudete spěchat. S tímhle Lexusem totiž budete jezdit klidně jenom kvůli tomu, jaký je. Vždyť jízda s ním je přece tolik uklidňující.
Na úvod jsem napsal, že Lexus RX 450h dává částečně smysl z pohledu ekologie. Je to tak, protože je oproti svým „konkurentům“ jednoznačně nejúspornější. Rychlejší jízda na dálnici znamenala 11 litrů, po městě není problém jezdit za devět. Nicméně bych neoznačil tento vůz za ekologický, on je totiž „ekologický“. Ano, „nesežere“ stromy kolem silnice, jenže SUV nikdy nemůže představovat nízkou zátěž životního prostředí už jenom kvůli tomu, že to je SUV.
Zajímavá akce
Závěrem pár slov k ceníku. Lexus totiž připravil pro RX zajímavou nabídku. V rámci limitované série Style Edition si můžete pořídit výborné hybridní SUV se slevou 50 000 Kč a automobilka vám navíc přidá střešní ližiny, kryt spodní části auta nebo rohož do zavazadelníku zdarma. Testovaná verze Premium začíná na 1 919 000 Kč (cena vč. slevy) a ve výbavě má úplně všechno. Zákazník si vybere, zda chce pneumatický podvozek nebo ten klasický s aktivními stabilizátory. A příplatky? Jsou tři – metalíza, zábavní systém pro zadní sedadla a kožený volant. Lexus RX 450h už možná nepředstavuje takový high-tech, jako v době uvedení na trh, ale vzhledem k tomu, kolik stojí konkurence, vzhledem k tomu, jak moc je komfortní a vzhledem k sympatickému ceníku je to jednoznačně nejlepší hybridní volba.
Plusy: absolutně komfortní cestování, odhlučnění interiéru, rozumná spotřeba
Mínusy: zastaralý multimediální systém, neprakticky schovaná 12V zásuvka a USB
Základní cena: 1 919 000 Kč
Lexus RX 450h
Motor: zážehový šestiválec + 2 x elektromotor
Objem: 3456 ccm
Výkon systému: 220 kW (300 k)
Točivý moment: 317 Nm
Maximální rychlost: 200 km/h
Převodovka: bezstupňová hybridní
Spotřeba město/mimo/komb: 6,6 / 6,0 / 6,3 l/100 km
Spotřeba během testu: 10,1 l/100 km
Palivová nádrž: 65 l
Délka x šířka x výška: 4770 x 1885 x 1685 mm
Rozvor: 2740 mm
Hmotnost: 2110 kg
Zav. prostor min/max: 496 / 1570 l