Teprve čas ovšem ukáže, jak se situace vyvine. Mitsubishi ASX má nakročeno dobře, ale lehké to rozhodně mít nebude. Konkurence je pěkně ostrá. Škodu Yeti na našem trhu jen těžko někdo ohrozí, celkem nedávno se začal prodávat Hyundai ix35 a čerstvým přírůstkem je také Kia Sportage. Zapomínat nesmíme ani na už zaběhnuté jedince typu Toyoty Rav4 nebo Volkswagenu Tiguan. Zákazníci si zkrátka mají z čeho vybírat.

Japonská novinka je bude chtít zlákat už samotný vzhledem. I když jak se to vezme, lidé jsou různí a každému se líbí něco jiného. Navíc také v tomto ohledu je nabídka široká. Podívejte se na fluidně tvarovaný Hyundai ix35 nebo Kiu Sportage. Ani ASX se nemusí stydět, jenže na rozdíl od ostatních, u kterých jsem si říkal „Jo, tohle sedí. Je to originální, atraktivní…“, zde jsem trochu v rozpacích. Zaprvé si nejsem jistý tím, zda je dobrý nápad dávat naprosto identickou přední část na všechny modely Mitsubishi a za druhé mi k sobě moc nepasuje předek z Lanceru, zadní část připomínající Hondu Accord Tourer a tak trochu divný boční profil. Ale nebudu vám vnucovat svůj názor. Jisté je to, že ASX nepřehlédnete a s ničím si ho nespletete (maximálně tak s jiným Mitsubishi).

 

Stroze, ale komfortně

Příjemné překvapení se dostavilo v interiéru. Ne že by se u Mitsubishi něco výrazně změnilo, stále se jedná o kabinu, kterou nejlépe vystihuje slovní spojení „nuda, nuda, šeď, šeď“. Ergonomie je sice téměř bezchybná, tříramenný sportovně působící volant se výborně drží, přístrojový štít je čitelný, zpracování je na vysoké úrovni, ale celé to stále postrádá nápad.

Prakticky smýšlejícím lidem budou zřejmě tyto vlastnosti ukradené (život je otázka priorit, že ano) a právě u nich Mitsubishi ASX zaboduje. I když to na první pohled není patrné, tenhle nováček umí nabídnout své posádce hodně místa. Vpředu a dokonce také vzadu vás nikde nic tísnit nebude. Dost prostoru se najde i pro vysokého člověka sedícího za vysokým řidičem a kupodivu ani zavazadelník za konkurencí nezaostává. Základní hodnota 442 litrů není vůbec špatná. Sedadla se sklápí do roviny s podlahou, pod kterou se ukrývá další odkládací prostor a sada na lepení pneumatik.

Ještě jsem snad nezažil, že by nějaký nově představený automobil jeho výrobce dotáhl do úplného konce. Vždy se najdou drobnosti, na které si budete muset zvykat, popřípadě nad kterými zůstává rozum stát. Abych byl konkrétní, v případě Mitsubishi ASX můžu zmínit schované spínače vyhřívání předních sedadel. Ty jsou umístěny na bocích sedáku směrem ke středovému tunelu, tedy jsou naprosto neviditelné.

Zajímavé je také chování systému hlídajícího zapnuté pásy. Já osobně jsem zvyklý na praxi, že si sednu, nastartuju a než se rozjedu, tak se připoutám. Tohle naštvané auto v případě, že startujete nepřipoutáni, šestkrát zapípá velmi „příjemným“ tónem a poté zobrazí pouze ikonku. Nevím, k čemu to je dobré a taky nechápu, proč mne stojící vůz preventivně takto s prominutím „prudí“. Do třetice mne zaujala nápověda pro správné nastavení opěrky hlavy, která se nachází na zadní straně sedadla řidiče (z toho důvodu jsem si odvodil, že je určena zadním pasažérům). Když jsem si ale chtěl nastavit opěrku podle návodu já, ejhle, zůstala mi v ruce. Ono to totiž vypadá, že má pouze dvě polohy, nebo pro vyšší postavy nelze dostatečně vysunout tak, jak to říká návod.

Na co “ekoverze“?

Jako jednu z nejsilnějších stránek nového Mitsubishi vidím motor. V nabídce najdeme základní benzinovou jedna-šestku (od té bych upřímně žádné zázraky nečekal) a dvě verze naftové jedna-osmičky. Ta slabší nabídne 116 koní a 300 Nm (2000 – 2500 ot/min), ta silnější disponuje maximálním výkonem 150 koní. Vrchol točivého momentu mají shodný, u silnějšího dieselu je oněch 300 Nm dostupných až do třech tisíc.

Do testu jsem dostal ASX vybavené výkonnějším motorem 1.8 DI-D. Jestliže mu odpustím hrubší chod, dobře slyšitelný svist turba a výrazný turbo-efekt, pak ho můžu pouze chválit. Systém přeplňování začíná být aktivní přibližně od 1800 ot/min, ale do té doby se neděje prakticky vůbec nic. Pokud zařadíte moc brzy a otáčky vám spadnou pod tuto hodnotu, budete se rozjíždět poněkud rozvážněji. Jakmile se ale do hry dostane plný výkon, respektive maximální točivý moment, Mitsubishi výrazně ožije a vy si můžete užívat příjemný zátah.

Nejvíce bodů je potřeba udělit za spotřebu. Na konci testu ukázal palubní počítač číslo 6,2 l/100 km, ALE… Velká většina testu se odehrála ve městě, na dálnici jsem spěchal a na okreskách jsem vůbec nešetřil. Vzhledem k těmto okolnostem je to výborná hodnota, jenže dieselová jedna-osmička umí jít ještě níž. Podstatně níže. Když se budete trochu snažit, začnou vám naskakovat na palubním počítači čísla pohybující se pod hranicí pěti litrů. A kdo se bude hodně snažit, může stlačit spotřebu ještě o další litr dolů. Na padesátikilometrové trase mimo město projeté pouze a jenom s ohledem na ekologii si vůz vystačil s přídělem 3,8 l/100 km! Jen vám ještě jednou připomenu, že to je údaj pro diesel o výkonu 150 koní a provozní hmotnost auta činí 1600 kg. Za to celá redakce japonské automobilce tleská.

 

Až na systém AS&G…

S výjimkou základní výbavy Inform kombinované s benzinovým motorem Mitsubishi standardně dodává systém automatického vypínání motoru v tomto konkrétním případě označený jako AS&G. Chápu, že to je další prvek vycházející vstříc ekologii, ale v případě testovaného automobilu mne tento prvek v jednom kuse rozčiloval. Poté, co se automaticky vypne, naskočí opět při sešlápnutí spojky. Na tom není nic zvláštního, ale (stejně jako jiné diesely) nenaskočí hned, celý proces doprovází vibrace a hluk. Třešničkou na dortu je situace, kdy se agregát po zastavení automaticky vypne a vy se během stání rozhodnete, že AS&G deaktivujete. Všude u konkurence v takové situaci se jednotka na startuje a je to, ne tak v případě Mitsubishi. Činnost je zmáčknutím ovladače ukončena a hotovo. Nastartovat musíte vy sami. Škoda.

Mitsubishi ASX je univerzálním automobilem, se kterým se vám bude díky rozumným rozměrům jezdit dobře po městě a díky podvozku se vám bude dobře cestovat také mimo něj. To platí jak pro samotného řidiče, tak pro zbylé cestující. Řízení je relativně citlivé a řadicí páka šestistupňové manuální převodovky sice nemá precizně vymezené dráhy, ale nepůsobí tolik gumově. Navíc sedíte výš, máte přehled o dění kolem vás (s výjimkou výhledu šikmo vzad) a rozměrná kapota dodá pocit velkého bytelného automobilu.

Podvozek je naladěn jednoznačně na komfort. Malé SUV se umí na táhlejších nerovnostech pořádně rozhoupat, ale stejně tak dokáže účinně filtrovat menší výmoly a spáry. Daní za to jsou výrazné náklony v zatáčkách. Ke komfortu cestování bych ještě dodal, že aerodynamický hluk se začne trochu nečekaně projevovat už při 120 km/h.

 

Osobní finanční strážce

Základní Mitsubishi pořídíte za 429 900 Kč, což sice vypadá slibně, ale platí to pro benzinovou jedna-šestku navíc s pětistupňovou převodovkou. Diesel začíná na 489 900 Kč, to také není špatné, ale s přibývající výbavou cena velmi rychle roste, a tak se vám může stát, že skončíte na cenovce testovaného automobilu. Ten stojí 730 621 Kč a stále to není vrcholné provedení. Hyundai i Kia jsou levnější a za podobné peníze seženete slušně vybavené zástupce prémiovějších značek (např. BMW X1 xDrive 118d, VW Tiguan).

Ale ani to nutně nemusí být důvod k tomu, že by mělo být ASX přehlíženo. Je výrazné, pro někoho atraktivní a má co nabídnout. Velkým trumfem je spotřeba a na čísla pohybující se kolem pěti litrů spoustu lidí slyší. Než si definitivě vyberete nějaké jiné SUV, dobře si vše spočítejte. Mitsubishi ASX je v běžném provozu velmi schopným strážcem vašich financí.

Plusy: úsporný a silný motor, komfortní podvozek, řazení a řízení, prostorný interiér
Mínusy: náklony karoserie, chod motoru, systém AS&G

Základní cena: 719 900 Kč
Cena testovaného vozu: 730 621 Kč

Mitsubishi ASX 1.8 DI-D

Motor: řadový vznětový čtyřválec
Objem: 1798 ccm
Výkon: 110 kW (150 k) při 4000 ot./min.
Točivý moment: 300 Nm při 2000 – 3000 ot./min.
Maximální rychlost: 198 km/h
Zrychlení: 10,0 s
Převodovka: 6stupňová automatická
Spotřeba město/mimo/komb: 6,9 / 5,0 / 5,7 l/100 km
Spotřeba během testu: 6,2 l/100 km
Palivová nádrž: 60 l
Délka x šířka x výška: 4295 x 1890 x 1725 mm
Rozvor: 2700 mm
Hmotnost: 1600 kg
Zav. prostor min/max: 442 l/ 1219 l