Hlavním domovem stále populárnějších crossoverů a různých SUV je obvykle městská džungle, kde ke spokojenosti stačí pohon jedné nápravy, šmrncovní vzhled, mírně zvýšený podvozek a celkově vyšší stavba karoserie. Co když se ale chcete za volantem crossoveru bavit, nebo se prostě jen potřebujete vyškrábat k horské chalupě?

U většiny nabízených modelů musíte vždy z něčeho slevit, což není úplně ideální řešení. Naštěstí existuje výjimka, která je ve všem lepší než průměr a hned v několika oblastech překonává mnohem dražší automobily. Řeč je o Subaru XV, které se objevilo s řadou změn v upraveném kabátě pro nový modelový rok. A to není vše, Subaru zároveň upravilo pořizovací ceny směrem dolů. Například zkoušenou verzi v kombinaci zážehového dvoulitru s bezestupňovou převodovkou Lineartronic a pohonem všech kol pořídíte o 90 tisíc levněji než před rokem. A to se při výběru nového vozu počítá.

O univerzálnosti XV svědčí fakt, že se neztratí ve městě, mimo něj ani v terénu. Ve všech různých ohledech si počíná nadmíru skvěle. Ve městě oceňuji výtečný výhled do všech stran, minimální mrtvé úhly, rozměrná zrcátka, solidní rejd a parkovací kameru. Za jediný nedostatek mohu považovat pouze nepříliš hladké rozjezdy, jelikož i lehké opření do plynového pedálu způsobuje mírné cuknutí. Po všech ostatních stránkách CVT převodovka napomáhá k celkovému jízdnímu komfortu a jednoduchosti řízení.

subaru_xv_2017-jizda

Situace se nemění ani za městem na zakroucených silničkách s různorodým povrchem. Tam, kde původní XV dokázalo odskočit a působilo až příliš prkenně, je omlazený model pevnější v kramflecích a nástrahy zdolává s větší pohodou. Změna nastavení podvozku je tedy k lepšímu. Jízdní dovednosti byly zachovány a schopnosti filtrace nerovností řádně posíleny. XV se tak jízdně přibližuje ke skvělému Levorgu, který na rozbitých silnicích funguje jako létající koberec. Střídat levou a pravou zatáčku je přes enormní světlou výšku podvozku navýsost zábavné a maximálně jednoduché. Točíte pouze volantem a šlapete na plyn či brzdu. Jízda tak připomíná motokáry, přitom se nemusíte bát díky off-roadovým genům „vymést“ škarpu. V rychleji projížděných ostrých zatáčkách se XV malinko nakloní, hezky atleticky zaklekne a na povel opisuje oblouky. V momentě, kdy se dostavuje nedotáčivost, stačí přitáhnout řízení do směru jízdy a je po problému. Zadní náprava pomáhá dokroužit zatáčku. Ostrá jízda je o zvyku, jelikož řízení není příliš strmé a řidič se docela volantem natočí. Podvozek dovoluje jízdu na hraně a všemu sekunduje komunikativní a přesné řízení. Obávat se nemusíte ani převodovky, ta při rychlé jízdě udržuje vysoké otáčky a výkonu máte dostatek.

Trochu jsem se bál jízdy po dálnici, přece jen dvoulitr není nejsilnější. Praxe ukázala, že XV je při vyšších rychlostech stabilní, není příliš náchylné na boční vítr a jízda povoleným dálničním maximem je stále komfortní. Čtyřválec točí při stotřicítce pohodových 2 150 otáček a z nádrže si neubírá více než přeplňovaná konkurence. Na jediné slabší místo jsem narazil při snaze o zrychlení ve vyšších rychlostech. Šlápnete razantně na plyn, chvilku se nic neděje a najednou převodovka „podřadí“ a motor vyžene k červenému poli. Akcelerace není nikterak závratná (k dispozici je pouze 196 Nm při 4 200 otáčkách), vyšší je pouze hluk od motoru.

V další sledované disciplíně pohoří většina konkurentů. Bahno, sníh, rozmlácené polní či horské cesty jsou pro většinu kompaktních SUV tvrdým oříškem. Ne však pro Subaru XV. Díky již několikrát zmíněné světlé výšce, plochému podvozku a slušným přechodovým úhlům si v terénu vede podobně jako Forester. Výlet na zasněžené hory je pro XV pouhou procházkou rozkvetlým sadem, jízda po rozbité polní cestě relaxační masáží a teprve při jízdě opravdovým terénem začíná otevírat oči a probouzet se k životu.

subaru_xv_2017-interierAsi si teď říkáte, že kámen úrazu musí být v kabině. To je opět omyl. Interiér působí moderně a uživatelsky maximálně přívětivě. V Subaru se nedopustili žádného ergonomického přešlapu a použité materiály působí hodnotně. Potěší prostorná kabina a skvělý volant z Levorgu. Čeští hnidopichové by mohli upozornit na průměrně velký zavazadlový prostor o objemu 380 litrů, ten je však pravidelně tvarován a v praxi mi vždy postačil.

Mračna se nad XV nestahují ani v případě elektronické výbavy, aplikací nebo konektivity. Multimediální systém Starlink z Outbacku funguje adekvátně a je jasnou odpovědí všem rýpalům do zastaralé palubní techniky. Dotykový sedmipalcový displej je spárovaný s couvací kamerou, která se chlubí rozšířeným úhlem záběru (160°) pro bezpečnější couvání.

Subaru nelze hanět ani za design. Ten sice vyznává asijskou módu, avšak obléká evropské doplňky. Poslední argumentem o poslání Japonce do věčných lovišť by mohla být příliš sebevědomá cenovka. Ale ani zde na tom není Subaru vyloženě špatně.

Verdikt: Vozy s šesticí hvězdiček ve znaku hrají v prodejích spíše druhé housle, což je dáno především historicky a faktem, že japonské vozy nikdy nepatřily k nejlevnějším. Testovaný vůz v ceně 669 000 Kč je plně srovnatelný s konkurenty. Za podobnou konfiguraci Fiatu 500X zaplatíte stejné peníze, za Jeep Renegade a Toyotu RAV4 připlatíte zhruba 30 tisíc korun.

Subaru XV 2.0i XS Comfort Lineartronic
Převodovka: CVT, pohon všech kol
Motor: 1 995 ccm, benzinový čtyřválec typu Boxer
Cena testovaný vůz: 669 000 Kč
Výkon: 110 kW (150 koní) / 6 200 ot./min
Točivý moment: 196 Nm / 4 200 ot./min
Zrychlení: 10,7 s
Maximální rychlost: 187 km/h
Dojezd: 923 km
Spotřeba: oficiální 6,5 l / test 7,6 l
Hmotnost (provozní/celková)

Text: Petr Šikl, Foto: Vojtěch Zikmund