Mitsubishi Outlander třetí generace na sebe dokázalo upoutat spoustu pozornosti už od chvíle, kdy do světa unikly první fotografie. Nevím o nikom, kdo by se nad designem této novinky nepozastavil a hlavně kdo by se mu neposmíval. Spíše jsem slýchával názory typu „Cože, tohle že je nový Outlander?“, „Vždyť to auto je tak ošklivé“. No, musím se přiznat, že také já jsem podlehl většině a na test jsem se těšil pouze kvůli tomu, že s autem budu v temných uličkách strašit náhodné kolemjdoucí. Jenže, jak už to tak chodí, realita je trochu jiná.
Jistě, na trhu bychom našli elegantnější SUV a určitě by jich nebylo málo, ale Outlander v reálu vůbec není ošklivé auto. Je takový kulatý, uhlazený, asijský, prostě jiný, než byl ten předchozí s velmi agresivní maskou, která autu slušela. Nová generace hodně z původního stylu ubrala, vlastně to spíše vzala úprkem zpět. Těžko říci, co k tomu Mitsubishi vedlo, každopádně výsledkem je kulaté SUV, které se už od pohledu tak moc bojí terénu, až je s podivem, že vám po otočení klíčkem v zapalování nehraje jako uvítací melodie známá to píseň „Já do lesa nepojedu…“.
Image je na nic
Přestože spousta automobilek sází především na image svého znáčku na kapotě, pro určitou skupinu lidí platí to, co jsme v jisté době hojně slýchávali v televizi – image je na nic. Na design auto nejezdí a třeba taková Alfa Romeo by mohla pořádat přednášky po celý studijní semestr na téma „pěkný design není vše“. Zapomeňme proto na takové a makové tvary, jaký Outlander je?
Když usednete dovnitř, možná se budete divit. Outlander třetí generace je lepší, a to o hodně. Pryč jsou plastové, strohé, lacině vypadající interiéry. Designově nápadité kreace se tu sice nekonají, ale auto vypadá minimálně o dvě třídy lépe. Osobně bych jej zařadil do stejné škatulky, jako Sorento. V porovnání s odstupující variantou jde o rozdíl minimálně dvou tříd.
Náš testovací exemplář se dostavil s vrcholnou výbavou Instyle, což kromě jiného znamená automatickou klimatizaci, tempomat, kožené čalounění, elektricky ovládané sedadlo řidiče, multimediální navigační systém s displejem o velikosti sedmi palců, elektricky ovládané páté dveře nebo fakt, že si můžete připlatit už pouze za drobnosti typu metalického laku (14 000 Kč), kovových pedálů (2 905 Kč) nebo chromové lišty na pátých dveřích. Interiérem Outlander jednoznačně překvapil. Vypadá moderně, kvalitně a rozhodně jej nelze označit za laciný.
5+2
Vnitřní prostor – další daleko podstatnější vlastnost než je řekněme trochu diskutabilní vzhled karoserie. Outlander také po této stránce pouze potvrzuje to, co jsem napsal na úvod, tedy že to není vůbec špatné auto. Přední sedadla nelze než pochválit, vzadu se také hledají nějaké nedostatky docela komplikovaně. Navíc můžete zadní řadu posouvat v rozsahu 250 mm a polohovat opěradlo. Druhá řada sedadel nabídne spoustu místa ve všech směrech a to i v případě, že se za volant posadí vysoký řidič.
Od prostřední úrovně výbavy Intense+ dostanete také třetí řadu sedadel. Pozitivní je, že obě sedadla velmi snadno vyklopíte z podlahy zavazadelníku, horší to je s prostorem. Ani Outlander, stejně jako celá řada jiných podobně velkých SUV, není výjimkou, takže mluvíme spíše o dvojici nouzových míst, než o pohodlných sedačkách, kde byste chtěli dobrovolně trávit cestu do Chorvatska.
O elektricky ovládaném víku zavazadelníku už padla zmínka. Nebýt toho, že otravně pípá, když se zavírá, jde o chytrý detail. Řidič si totiž může vybrat, zda bude víko otevírat a zavírat sám, nebo zda se nechá obsloužit. Pokud s víkem manipulujete vlastní silou, nepřekonáváte žádný odpor nějakého mechanismu tak, jak to bývá běžné. Víko se tváří jako klasické s obyčejnou vzpěrou.
Hezky od podlahy
V České republice se Outlander nabízí ve spojení s dvěma motory. Základní benzinový dvoulitr vyprodukuje 150 koní a spolupracuje s pětistupňovou manuální převodovkou. Nikoho zřejmě nepřekvapí přítomnost pouze pohonu přední nápravy a fakt, že v našich končinách bude tahle verze daleko častěji k vidění coby „cena od“ na plakátech než v běžném provozu. Větší oblibě se bude zaručeně těšit dva-dvojka DI-D, která má také maximální výkon naladěný na 150 koní, ale nabídne v případě manuální převodovky dvojnásobný točivý moment (380 Nm).
Hned po nastartování je jasné, že nejde o úplně běžný diesel. Má tak trochu nedieselový zvuk a běží téměř bez vibrací. Nemůžu ale napsat, že je tichý. Stačí jej trochu vytočit a máte o hudbu v kabině postaráno. Co je na tomto motoru asi nejzajímavější, to je jeho charakteristika. U dieselů jsme tak nějak zvyklí, že to nejlepší předvádějí v nízkých otáčkách, ale agregát od Mitsubishi jde v tomto ohledu ještě o něco dále, respektive níže. Maximum výkonu je dostupné při 3500 ot./min, vrchol točivého momentu máte k dispozici v rozmezí od 1750 ot./min do 2500 ot./min. O charakteru této jednotky pak ledasco napovídá také červené pole otáčkoměru začínající už na hranici 4000 ot./min nebo volnoběh kolem 600 ot./min.
Motor je zkrátka celý posunutý směrem dolu. Nemá vůbec žádný význam pouštět se dále za hranici 3000 ot./min. Naopak kolem dvou tisíc předvádí docela solidní zátah. Charakteru motoru je uzpůsobena také převodovka. Tak například při obligátních 130 km/h se na šestý rychlostní stupeň pohybuje otáčkoměr v těsné blízkosti dvou tisíc.
Do osmi
Kdo by čekal od Outlandera cokoli jiného než komfortní jízdu, ten by byl vedle jak takový jeden jehličnatý strom. Už design naznačuje ambice, které Outlander v tomto směru má. Jezdit klidně na dlouhé trasy, to je to, oč tu běží. U dieselu je poměrně zajímavá také spotřeba. Ve městě jsem se pohyboval kolem hranice osmi litrů, na dálnici zrovna tak, když ale budete chtít, není problém dostat se na spotřebu o dva litry nižší, a když budete chtít ještě o kousek více, objeví se vám na palubním počítači čísla začínající pětkou. Kromě jiného je nízká spotřeba výsledkem snižování hmotnosti. Testovaná verze je přibližně o 100 kg lehčí, než dříve.
Podobně jako u hybridů, také u Outlanderu můžete pěstovat lístečky, zapínat si ekologický mód, nechybí start/stop systém a dokonce už i pohon máme „eko“. V případě čtyřkolky se na místo původního otočného ovladače nastěhovalo jedno tlačítko, které de facto dělá to samé, co původní ovladač. Rozdíl je v tom, že přepínáte režimy 4×4 Auto, 4×4 Lock a 4×4 Eco, což není nic jiného, než pohon s využitím pouze přední nápravy.
Mitsubishi Outlander pro někoho možná bude nudný, pro jiného ošklivý, já osobně musím říci, že mě příjemně překvapil. Po Santa Fe a Sorentu jde o další moderní SUV, které nemá nejmenší ambice na jízdu mimo silnici, ale které nabízí hodně prostoru, úsporný motor, pohodlné cestování a bohatou výbavu. U Mitsubishi si za to všechno naúčtují v případě dieselu minimálně 749 900 Kč, což není vůbec špatná cena.
Mitsubishi Outlander 2.2 DI-D 6MT Instyle
Motor | vznětový přeplňovaný čtyřválec,
2268 ccm, 110 kW / 3500 ot.min -1,
380 Nm / 1750 – 2500 ot.min-1
Převodovka | šestistupňová manuální,
pohon všech kol
Jízda | 0-100 km/h za 10,2 s, 200 km/h,
spotřeba v testu 7,2 l/100km
Rozměry | 4655 x 1800 x 1680 mm,
rozvor 2670 mm
Zavazadelník | 128 l / 1022 l
Základní cena | 949 900 Kč